Trwa ładowanie...
dksyuvw

Jadwiga Staniszkis

Najnowsze informacje

Jadwiga Staniszkis to polska socjolog, profesor nauk humanistycznych i laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Od wielu lat jest uznaną publicystką.

Oceń jako pierwszy:
dksyuvw
Data urodzenia:

26.04.1942 (wiek: 81 lat)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Płeć:

Kobieta

East News
Źródło: East News, fot: Magdalena Pasiewicz

Jadwiga Staniszkis urodziła się 26 kwietnia 1942 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest socjologiem. W 1992 roku uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. Od tego czasu jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Jadwiga Staniszkis - wykształcenie

Po ukończeniu szkoły średniej Jadwiga Staniszkis rozpoczęła studia w Sekcji Socjologicznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Studia te zakończyła w 1965 roku, a sześć lat później obroniła doktorat. Na podstawie pracy doktorskiej napisała książkę "Patologie struktur organizacyjnych: próba podejścia systemowego". Za nią dostała nagrodę im. Ossowskiego w 1976 roku.

Po ukończeniu studiów pracowała w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz ze współpracownikami organizowała intelektualne życie polityczne na a Uniwersytecie Warszawskim w postaci odbywających się często w warunkach konspiracyjnych spotkań dyskusyjnych i seminariów. W 1968 roku uczestniczyła w wydarzeniach marcowych.

W październiku 1992 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. Wykładała na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jadwiga Staniszkis - działalność opozycyjna

Jadwiga Staniszkis po wydarzeniach marcowych w 1968 roku była ofiarą represji w postaci zwolnienia z pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Do tego na dziewięć miesięcy trafiła do aresztu. Po zwolnieniu z pracy kontynuowała działalność naukową. To w trakcie aresztowania rozpoczęła pisanie pracy doktorskiej. Obroniła ją jako nauczycielka w szkole pielęgniarskiej.

W 198 roku została zaproszona przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku do udziału w negocjacjach ze stroną rządową. Weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Następnie wróciła do pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata doradzała związkowcom. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.

Pracowała w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wykładała też na zagranicznych uniwersytetach. Zajmowała się socjologią polityki, ekonomii i organizacji. Jest jedną z najbardziej cenionych ekspertek w tym temacie.

Jest autorką wielu książek. Jej pierwsze publikacje nie były dostępne w Polsce. Pierwsza z nich dotycząca dialektyki społeczeństwa socjalistycznego została przetłumaczona w Japonii, a polski manuskrypt zaginął po skonfiskowaniu przez SB. Kolejne książki napisane były w języku angielskim.

Jadwiga Staniszkis została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Odznaczono ją też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

dksyuvw

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dksyuvw
dksyuvw
dksyuvw
Więcej tematów
dksyuvw