Trwa ładowanie...

Ostre słowa Dudy w Szwajcarii. "Marionetka Putina"

W sobotę po południu w Szwajcarii rozpoczęła się konferencja poświęcona kwestii pokoju w Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że "za wojnę odpowiedzialna jest wyłącznie Moskwa, jednak nie oznacza to jednak, że Rosja działa sama". - Mam tu na myśli haniebną rolę, jaką w tej wojnie odegrała marionetka Putina na Białorusi - podkreślił prezydent.


Ostre słowa Dudy w Szwajcarii. Wskazał "marionetkę Putina" Ostre słowa Dudy w Szwajcarii. Wskazał "marionetkę Putina"Źródło: PAP, fot: URS FLUEELER / POOL
d1wk1f6
d1wk1f6

Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia prezydent Szwajcarii, która podkreśliła, że celem szczytu nie jest ostateczne porozumienie ws. pokoju dla Ukrainy, ale jedynie pierwszy krok na drodze do osiągnięcia konsensusu.

Amherd przypomniała, że szczyt jest poświęcony przede wszystkim trzem kwestiom - bezpieczeństwa jądrowego, bezpieczeństwa żywnościowego oraz przestrzegania podstawowych zasad humanitarnych - które, jak twierdzi, nie budzą większych kontrowersji wśród zgromadzonych.

"Marionetka Putina na Białorusi"

Prezydent Andrzej Duda także zabrał głos podczas otwierającej sesji plenarnej. - Chcę jasno powiedzieć: za wojnę odpowiedzialna jest wyłącznie Moskwa. Nie oznacza to jednak, że Rosja działa sama - powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że agresja Putina nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Białorusi. - Mam tu na myśli haniebną rolę, jaką w tej wojnie odegrała marionetka Putina na Białorusi – Alaksandr Łukaszenko, prześladując własny naród. Chcę wszystkim przypomnieć, że nie tylko pozwolił armii rosyjskiej zaatakować Ukrainę z terytorium Białorusi, ale także zainicjował serię ataków hybrydowych na państwa bałtyckie i wschodnie granice Polski - ataków, które trwają od trzech lat - oświadczył Duda.

d1wk1f6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany przy granicy. "Nie do końca rozumiem"

- Ukraina, jako ofiara wojny, ma prawo wszystkimi środkami bronić swojej suwerenności i niepodległości zgodnie z prawem międzynarodowym. I to jest obowiązek społeczności międzynarodowej, żeby nie ustawać we wspieraniu Kijowa w tych dążeniach – dodał Duda.

Rozmowy z Gruzją i Macedonią Północną

Podczas szczytu w Buergenstock Andrzej Duda spotkał się z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz z prezydent Republiki Macedonii Północnej Gordaną Siłјanowską–Dawkową.

Z Zurabiszwili Duda rozmawiał o europejskich aspiracjach Gruzji w kontekście procedowanych ustaw (m.in. ustawą o tzw. agentach zagranicznych) oraz zbliżających się tam wyborach i wsparciu Ukrainy. Natomiast w czasie spotkania z prezydent Republiki Macedonii Północnej podjęto temat niedawnej zmiany na stanowisku Prezydenta w tym kraju, sytuacji na Bałkanach Zachodnich oraz akcesji Macedonii Północnej i Bałkanów Zachodnich do UE.

d1wk1f6
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wk1f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1wk1f6
Więcej tematów