Trwa ładowanie...
d1htjb0

Osoby transpłciowe nie będą służyć w armii USA. Donald Trump blokuje regulację administracji Obamy

Prezydent USA ogłosił, że osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w armii Stanów Zjednoczonych "w jakimkolwiek charakterze". Wyjaśnił że decyzja została podjęta po konsultacji z generalicją oraz ekspertami wojskowymi. Trump unieważnił decyzję sekretarza obrony USA Ashtona Cartera, który za czasów prezydentury Baracka Obamy wydał zgodę na służbę osób transpłciowych w armii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Osoby transpłciowe nie będą służyć w armii USA. Donald Trump blokuje regulację administracji Obamy
(East News, Fot: Associated Press)
d1htjb0

W 2016 roku ówczesny minister obrony Ash Carter ogłosił, że osoby transpłciowe, które znajdują się już w wojsku, nie muszą dłużej tego ukrywać. Nakazał swoim podwładnym opracowanie przepisów, które pozwolą na rekrutację osób transpłciowych.

Jednak obecny minister Jim Mattis 30 czerwca tego roku ogłosił odroczenie wdrożenia tych regulacji o 6 miesięcy.

Teraz Trump definitywnie zablokował przepisy. Swoją decyzję ogłosił na Twitterze.

"Po konsultacji z moimi generałami oraz ekspertami wojskowymi proszę o przyjęcie do wiadomości, że rząd USA nie będzie akceptował ani pozwalał osobom transpłciowym na służbę w armii USA w jakimkolwiek charakterze" - napisał prezydent.

Dodał, że "wojsko musi być skoncentrowane na zdecydowanym i przytłaczającym zwycięstwie i nie może być obciążane ogromnymi kosztami medycznymi oraz przerwami w służbie, które spowodowałyby osoby decydujące się na te zmiany".

Raport ws. armii USA. Służy w niej ponad 4 tys. osób transpłciowych

Zgodnie z zeszłorocznym raportem ośrodka non profit Rand Corporation około 2 540 osób transpłciowych aktywnie służy w amerykańskim wojsku, a 1 510 znajduje się w rezerwie.

d1htjb0

Według raportu, rocznie pomiędzy 29 a 129 aktywnych wojskowych będzie decydowało się na opiekę zdrowotną związaną ze zmianą płci, która może zakłócić ich zdolność do uczestniczenia w misjach i wykonywania swojej pracy.

Wszytko co chcielibyście wiedzieć o Trumpie, ale boicie się zapytać

Przed podjęciem decyzji o opóźnieniu wprowadzenia przepisów Mattis otrzymał list od ponad tuzina Demokratów z apelem o kontynowanie polityki swojego poprzednika.

d1htjb0

Podziel się opinią

Share
d1htjb0
d1htjb0
Więcej tematów