Trwa ładowanie...
d4aj5te

Osoby, które utraciły obywatelstwo, mogą starać się o jego przywrócenie

Osoby, które kiedyś miały polskie obywatelstwo, ale je utraciły przed 1 stycznia 1999 r., mogą ponownie się o nie starać. Decyzję będzie podejmował szef MSW, na wniosek osoby zainteresowanej - zakładają przepisy, które weszły w życie.

d4aj5te
d4aj5te

W myśl ustawy z kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim z tej procedury mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 r. a grudnia 1998 r. nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.

Osoby, które w przeszłości posiadały obywatelstwo polskie i je utraciły przed 1 stycznia 1999 r., np. wskutek nabycia obywatelstwa innego kraju, mogą wnioskować o jego przywrócenie do ministra spraw wewnętrznych. Natomiast osoby zamieszkujące poza terytorium Polski składają wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Osoby, które utraciły obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 roku będą mogły występować o jego nadanie przez prezydenta. - Jest to nowe rozwiązanie prawne. Do tej pory cudzoziemcy nie mogli starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Formularz wniosku o przywrócenie obywatelstwa dostępny jest na stronie internetowej MSW. Zawiera m.in. dane cudzoziemca, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego, informacje o okolicznościach jego utraty, a także życiorys.

d4aj5te

Do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego należy dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego, a także fotografię.

Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym m.in. przez tłumacza przysięgłego lub przez konsula.

Minister spraw wewnętrznych wydaje decyzję w sprawie przywrócenia obywatelstwa w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o obywatelstwie polskim.

W 2011 roku obywatelstwo polskie nabyło 3 442, a od początku 2012 roku - 879 cudzoziemców - wynika z informacji uzyskanych w MSW.

d4aj5te
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj5te
Więcej tematów