Trwa ładowanie...
d2whqds

Oskarżeni z Hagi pozostający na wolności

Jugosławia opublikowała w środę listę
23 oskarżonych przez trybunał haski, wzywając ich do oddania się w
ręce władz w ciągu trzech dni.

d2whqds
d2whqds

Na liście znalazło się 10 obywateli Jugosławii oraz 13 Serbów z Bośni i Chorwacji. Podajemy krótkie sylwetki najważniejszych podejrzanych.

Wojna w Kosowie

 1. MILAN MILUTINOVIĆ - obecny prezydent Serbii, republiki, która wraz z Czarnogórą tworzy federację jugosłowiańską. Jego nazwisko znalazło się w opublikowanym w maju 1999 roku akcie oskarżenia przeciw przywódcom jugosłowiańskim (w tym Slobodanowi Miloszeviciowi) i dotyczącym zarzutów zbrodni na Albańczykach w Kosowie. Belgrad zapowiada, że Milutinović nie zostanie wydany do Hagi, dopóki nie upłynie jego kadencja, kończąca się na jesieni.
 1. DRAGOLJUB OJDANIĆ - emerytowany generał, w czasie wojny w Kosowie szef sztabu armii jugosłowiańskiej, a w latach 1999-2000 federalny minister obrony.
 1. NIKOLA SZAINOVIĆ - premier Jugosławii w latach 1997-2000 i wpływowy działacz rządzących wówczas socjalistów Miloszevicia. W latach 1998-99 był pełnomocnikiem rządu do spraw Kosowa.

Wojna w Bośni

 1. RADOVAN KARADŻIĆ - po aresztowaniu i przekazaniu do Hagi Miloszevicia "poszukiwany nr 1". W latach 1992-96 "prezydent" Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie. Po układzie pokojowym w Dayton usunął się ze sceny politycznej pod presją wspólnoty międzynarodowej. Karadżiciowi zarzuca się m.in. organizowanie obozów koncentracyjnych dla bośniackich Chorwatów i Muzułmanów, bombardowanie Sarajewa oraz zbrodnię w Srebrenicy, gdzie Serbowie wymordowali 7,5 tys. muzułmańskich mężczyzn. Od 1996 r. pozostaje w ukryciu, jednak - według świadków - widywano go kilkakrotnie w Bośni.
 1. RATKO MLADIĆ - były generał armii jugosłowiańskiej, w latach 1992- 95 szef sztabu Serbów bośniackich. Stawia mu się te same zarzuty, co Karadżiciowi.
 1. MILAN LUKIĆ i SREDOJE LUKIĆ - dwaj kuzyni oskarżeni o zbrodnie popełnione w rejonie bośniackiego Viszegradu, w tym o wymordowanie 135 Muzułmanów.
 1. VINKO PANDUREVIĆ - dowódca Korpusu Driny armii Serbów bośniackich, oskarżony o udział w masakrze w Srebrenicy.
 1. ŻELJKO MEAKIĆ - oskarżony o zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Omarska w maju-sierpniu 19992 r. Po wojnie był wiceszefem miejscowej policji.
d2whqds

GOJKO JANKOVIĆ, RADOVAN STANKOVIĆ i DRAGAN ZELENOVIĆ - byli członkowie oddziałów paramilitarnych Serbów bośniackich. Oskarżeni o gwałty na muzułmańskich kobietach w Foczy w 1992 r.

Wojna w Chorwacji

 1. MILAN MARTIĆ - dawny przywódca Serbów z Chorwacji, "prezydent" Republiki Serbskiej Krajiny. Oskarżony o wydanie rozkazu ostrzelania rakietami Zagrzebia w maju 1995 r., gdy armia chorwacka dzięki błyskawicznej ofensywie odzyskiwała zajęte przez Serbów terytoria.
 1. VESELIN SZLJIVANCZANIN - Czarnogórzec, dawny pułkownik armii jugosłowiańskiej, oskarżony o wydanie rozkazu masakry w chorwackim Vukovarze w 1991 r., gdzie Serbowie zamordowali 261 pacjentów szpitala - Chorwatów i Muzułmanów.
 1. MILE MRKSIĆ - drugi z oficerów tzw. trójki vukovarskiej, oskarżonych wraz ze Szljivanczaninem o masakrę w Vukovarze.
 1. MIROSLAV RADIĆ - trzeci z tzw. trójki vukovarskiej. Kapitan, służący w jednostce specjalnej w brygadzie dowodzonej przez Mrksicia.
 1. MILAN ZEC - Czarnogórzec, wiceadmirał. Oskarżony o bombardowanie Dubrownika w 1991 r.
 1. VLADIMIR KOVACZEVIĆ "RAMBO" - Czarnogórzec, kapitan armii jugosłowiańskiej. Oskarżony w związku z bombardowaniem Dubrownika w 1991 r. (and)
d2whqds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2whqds
Więcej tematów