ŚwiatOskarżeni z Hagi pozostający na wolności
Oskarżeni z Hagi pozostający na wolności
Jugosławia opublikowała w środę listę
23 oskarżonych przez trybunał haski, wzywając ich do oddania się w
ręce władz w ciągu trzech dni.
Na liście znalazło się 10 obywateli Jugosławii oraz 13 Serbów z Bośni i Chorwacji. Podajemy krótkie sylwetki najważniejszych podejrzanych.
Wojna w Kosowie
- MILAN MILUTINOVIĆ - obecny prezydent Serbii, republiki, która wraz z Czarnogórą tworzy federację jugosłowiańską. Jego nazwisko znalazło się w opublikowanym w maju 1999 roku akcie oskarżenia przeciw przywódcom jugosłowiańskim (w tym Slobodanowi Miloszeviciowi) i dotyczącym zarzutów zbrodni na Albańczykach w Kosowie. Belgrad zapowiada, że Milutinović nie zostanie wydany do Hagi, dopóki nie upłynie jego kadencja, kończąca się na jesieni.
- DRAGOLJUB OJDANIĆ - emerytowany generał, w czasie wojny w Kosowie szef sztabu armii jugosłowiańskiej, a w latach 1999-2000 federalny minister obrony.
- NIKOLA SZAINOVIĆ - premier Jugosławii w latach 1997-2000 i wpływowy działacz rządzących wówczas socjalistów Miloszevicia. W latach 1998-99 był pełnomocnikiem rządu do spraw Kosowa.
Wojna w Bośni
- RADOVAN KARADŻIĆ - po aresztowaniu i przekazaniu do Hagi Miloszevicia "poszukiwany nr 1". W latach 1992-96 "prezydent" Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie. Po układzie pokojowym w Dayton usunął się ze sceny politycznej pod presją wspólnoty międzynarodowej. Karadżiciowi zarzuca się m.in. organizowanie obozów koncentracyjnych dla bośniackich Chorwatów i Muzułmanów, bombardowanie Sarajewa oraz zbrodnię w Srebrenicy, gdzie Serbowie wymordowali 7,5 tys. muzułmańskich mężczyzn. Od 1996 r. pozostaje w ukryciu, jednak - według świadków - widywano go kilkakrotnie w Bośni.
- RATKO MLADIĆ - były generał armii jugosłowiańskiej, w latach 1992- 95 szef sztabu Serbów bośniackich. Stawia mu się te same zarzuty, co Karadżiciowi.
- MILAN LUKIĆ i SREDOJE LUKIĆ - dwaj kuzyni oskarżeni o zbrodnie popełnione w rejonie bośniackiego Viszegradu, w tym o wymordowanie 135 Muzułmanów.
- VINKO PANDUREVIĆ - dowódca Korpusu Driny armii Serbów bośniackich, oskarżony o udział w masakrze w Srebrenicy.
- ŻELJKO MEAKIĆ - oskarżony o zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Omarska w maju-sierpniu 19992 r. Po wojnie był wiceszefem miejscowej policji.
GOJKO JANKOVIĆ, RADOVAN STANKOVIĆ i DRAGAN ZELENOVIĆ - byli członkowie oddziałów paramilitarnych Serbów bośniackich. Oskarżeni o gwałty na muzułmańskich kobietach w Foczy w 1992 r.
Wojna w Chorwacji
- MILAN MARTIĆ - dawny przywódca Serbów z Chorwacji, "prezydent" Republiki Serbskiej Krajiny. Oskarżony o wydanie rozkazu ostrzelania rakietami Zagrzebia w maju 1995 r., gdy armia chorwacka dzięki błyskawicznej ofensywie odzyskiwała zajęte przez Serbów terytoria.
- VESELIN SZLJIVANCZANIN - Czarnogórzec, dawny pułkownik armii jugosłowiańskiej, oskarżony o wydanie rozkazu masakry w chorwackim Vukovarze w 1991 r., gdzie Serbowie zamordowali 261 pacjentów szpitala - Chorwatów i Muzułmanów.
- MILE MRKSIĆ - drugi z oficerów tzw. trójki vukovarskiej, oskarżonych wraz ze Szljivanczaninem o masakrę w Vukovarze.
- MIROSLAV RADIĆ - trzeci z tzw. trójki vukovarskiej. Kapitan, służący w jednostce specjalnej w brygadzie dowodzonej przez Mrksicia.
- MILAN ZEC - Czarnogórzec, wiceadmirał. Oskarżony o bombardowanie Dubrownika w 1991 r.
- VLADIMIR KOVACZEVIĆ "RAMBO" - Czarnogórzec, kapitan armii jugosłowiańskiej. Oskarżony w związku z bombardowaniem Dubrownika w 1991 r. (and)