Orły Karskiego dla Elie Wiesel i Tadeusza Pieroneka
Profesor Elie Wiesel i biskup Tadeusz Pieronek otrzymają Orły Jana Karskiego - ogłosiła Kapituła Nagrody.
20.10.2007 | aktual.: 20.10.2007 01:29
Termin wręczenia tegorocznych Orłów nie został jeszcze ustalony.
Obchodzący w tym roku 50-lecie kapłaństwa bp. Tadeusz Pieronek zostanie nagrodzony za: "budzące podziw budowanie Kościoła dialogu i porozumienia oraz odważne przeciwstawienie się ekstremizmom godzącym w ten proces". Bp. Pieronek twórczo i z determinacją dowodził tego, jako Sekretarz Generalny Episkopatu, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej i współprzewodniczący Komisji Konkordatowej - czytamy w uzasadnieniu tegorocznych nagród. Kapituła uznała też, że "należy on do konsekwentnych krytyków ekstermizmu Radia Maryja i dyrektora tej radiostacji o. Tadeusza Rydzyka".
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla i najbardziej znany spośród żyjących Żydów Elie Wiesel otrzyma Orła za: "lekcję jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu".
Elie Wiesel jako nastolatek przeżył koszmar KL Auschiwtz. Napisał powieść "Noc", która stała się wstrząsającym studium nad istotą zbrodni Holocaustu. Pojęcie to upowszechnił w świecie, jako unikalnie przynależne męczeństwu Żydów. To Elie Wiesel - informuje Kapituła - przywrócił publicznej pamięci świata postać Jana Karskiego, który swą misją podczas II wojny heroicznie próbował powstrzymać zbrodnię dokonującą się na narodzie żydowskim, docierając ze swym raportem do największych ówczesnego świata z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem na czele.
Fundator Orłów, Jan Karski to legendarny kurier rządu polskiego w Londynie, który w czasie II wojny światowej przedostał się z okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii i USA, gdzie przekazał rządom alianckim informacje o dokonywanej przez okupantów niemieckich zagładzie ludności żydowskiej w Polsce. Po wojnie Karski pozostał w USA, gdzie przez 40 lat wykładał w jezuickim Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu, przez 19 lat wykładał też w Pentagonie.
W 1982 r. otrzymał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", w 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego, w 1998 r., w 50. rocznicę powstania państwa Izrael, otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w Stanach Zjednoczonych w lipcu 2000 r.
Swoją nagrodę ustanowił w 2000 roku. Miała ona być przyznawana tym, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" (w przypadku Polaków) oraz tym, którzy nie będąc Polakami nie pozostają wobec naszego kraju obojętni. Nagroda ma charakter honorowy. Nie towarzyszy jej żadna gratyfikacja finansowa. "Godność jest nieprzeliczalna na pieniądze" - argumentował twórca Nagrody. Laureaci otrzymują statuetkę Orła. Kapitułę Nagrody stanowią jej laureaci.
W ubiegłych latach laureatami Nagród Orła Jana Karskiego zostali m.in.: ks. prof. dr hab. Józef Tischner, Jacek Kuroń , Tadeusz Mazowiecki oraz lider pomarańczowej rewolucji Wiktor Juszczenko.