Orędzie noworoczne premiera Donalda Tuska. Transmisja na żywo

W sobotę o godz. 20 Donald Tusk przemówił do Polaków w orędziu noworocznym.- Mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy - to już się stało, rozliczymy zło - to już się dzieje, naprawimy krzywdy - to też już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy - zapowiedział premier.

Radosław Opas

- Drodzy państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok! W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i triumfu demokracji - rozpoczął premier.

- Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. Oto dziś, ja, w Telewizji Publicznej, już jako premier Rzeczypospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy - to już się stało, rozliczymy zło - to już się dzieje, naprawimy krzywdy - to też już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy - powiedział Tusk.

Jak dodał, wie, że pojednanie będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem. - Ale wierzę, że i tym razem niemożliwe stanie się możliwe. Wierzę, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, jako wielki, silny naród. Nie spocznę, póki to się nie stanie - zapewnił premier.

Jak Polacy oceniają mijający rok?

Według najnowszego sondażu CBOS 64,8 proc. Polaków ocenia, że 2023 rok był dla nich dobry, a 63,9 proc. odbiera go pozytywnie również w odniesieniu do własnej rodziny. To lepsza sytuacja od tej z lat 2020-2022, ale gorsza niż w 2019 roku. Wpływ ma też zmiana, jaka nastąpiła 15 października.

"Po trzech wyraźnie gorszych latach, naznaczonych pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie, oceny 2023 roku, zarówno w przypadku wymiaru osobistego, jak i w odniesieniu do rodzin, powróciły do poziomu z roku 2017" - podaje opublikowany w piątek komunikat przekazany przez CBOS.

Mijający rok jako zły dla siebie ocenia 10,9 proc. respondentów, a jako zły dla swojej rodziny - 9,5 proc. Autorzy sondażu zaznaczają , że od 2005 do 2023 roku większość respondentów oceniała, że mijające lata były dla nich i ich rodzin dobre.

"Ten okres względnej prosperity Polaków i ich rodzin zbiega się z przynależnością Polski do Unii Europejskiej" - podają badacze.

Przeczytaj również:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (884)