Trwa ładowanie...

Orędzie Donalda Tuska. "To był rok obywatelskiego przebudzenia"

Premier Donald Tusk wygłosił orędzie noworoczne. - Rok 2023 w historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i triumfu demokracji - powiedział szef rządu.

Orędzie Donalda Tuska. "To był rok obywatelskiego przebudzenia"Orędzie Donalda Tuska. "To był rok obywatelskiego przebudzenia"Źródło: Licencjodawca
d22n2v9
d22n2v9

O godz. 20.00 Donald Tusk po raz pierwszy od 10 lat wystąpił w TVP z orędziem jako premier. - Drodzy państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok! W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i triumfu demokracji - rozpoczął premier.

- Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. Oto dziś, ja, w Telewizji Publicznej, już jako premier Rzeczypospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy - to już się stało, rozliczymy zło - to już się dzieje, naprawimy krzywdy - to też już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy - powiedział Tusk.

Jak dodał, wie, że pojednanie będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem. - Ale wierzę, że i tym razem niemożliwe stanie się możliwe. Wierzę, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, jako wielki, silny naród. Nie spocznę, póki to się nie stanie - zapewnił premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orędzie noworoczne Donalda Tuska

Polska to kraj cudów i wspaniałych ludzi. Gdybyście tylko mogli usłyszeć te wszystkie komplementy, zachwyty nad Polakami i ich mądrością, jakie słyszałem od przywódców państw i globalnych autorytetów. Ja miałem przyjemność tego słuchać przy okazji odbierania gratulacji, ale to wielkie uznanie jest dla każdej i każdego z was. To wy w 2023 roku zadziwiliście świat. To dzięki wam popłynęła z Polski nadzieja dla wszystkich ludzi pragnących wolności. Możemy być dumni i bardzo wam za to dziękuję - podkreślił szef rządu.

d22n2v9

Tusk: Polska nie będzie już sama

Donald Tusk w trakcie orędzia wskazał, że "wszystkim nam marzy się normalność, zgoda i pewność jutra". - To zadanie na nadchodzący rok. Postawimy sprawy z głowy na nogi. Zaufamy znowu nauce i ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie. Kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego, co wspólne - mówił premier.

- W tych niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już sama. A że są niebezpieczne potwierdziło się choćby wczoraj, kiedy naruszona została nasza przestrzeń powietrzna, dlatego tak ważne jest dziś mówić prawdę i tylko prawdę. Przywrócimy słowom ich prawdziwe znaczenie, a patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa. Będziemy ze sobą uczciwie i z szacunkiem rozmawiać, to wam gwarantuje - przekonywał lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk zaznaczył, że Polska "odrodzi się jako nowoczesne, silne państwo". - Wasze państwo, państwo pracujące dla każdej i każdego z was, bo ono należy do was i tylko do was - oznajmił. - Jutro bawmy się i zapomnijmy choćby na chwilę o codziennych troskach, a od poniedziałku, bierzmy się do wspólnej pracy, żebyśmy za rok uznali, że 2024 rok był dla nas wszystkich, dla Polski rokiem szczęśliwym i bezpiecznym ,rokiem dostatku i pojednania. Szczęśliwej Polski już czas - tego nam wszystkim serdecznie życzę - zakończył orędzie premier.

Przeczytaj również:

d22n2v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d22n2v9
Więcej tematów