PolskaOrędzie Andrzeja Dudy: nie mogłem zaakceptować ustaw o KRS i SN

Orędzie Andrzeja Dudy: nie mogłem zaakceptować ustaw o KRS i SN

- W najbliższym czasie przedstawię projekty reformujące sądownictwo. Wierzę, że mądra i prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem – mówił Andrzej Duda.

Radosław Rosiejka

24.07.2017 | aktual.: 24.07.2017 21:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej, podkreślałem wielokrotnie, że prezydent Rzeczypospolitej dwóm wielkim bytom powinien służyć: powinien służyć polskiemu narodowi i powinien służyć polskiemu państwu – rozpoczął swoje orędzie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że wymiar sprawiedliwości jest niezwykle ważny w systemie społeczno-politycznym. - Od jakości jego funkcjonowania zależy zaufanie społeczeństwa do państwa i jego instytucji. W ostatnich latach postulat reformy wymiaru sprawiedliwości powtarza się wielokrotnie - mówił prezydent.

- Niestety, wielu ludzi zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych i mają głębokie poczucie niesprawiedliwości. Społeczeństwo oczekuje od sędziów, że będą fachowcami, że będą etyczni i krystalicznie uczciwi, że będą wydawali wyroki, tak jak przysięgają – bezstronnie według swego sumienia. Ale także, że będą zawsze pamiętali, że wymierzają sprawiedliwość wobec ludzi, że sędzia będzie widział zza stosu akt na swoim stole tego, który przed nim staje i oczekuje po prostu sprawiedliwości. (...) Niestety wiele osób zostało skrzywdzonych w sądach i ma poczucie niesprawiedliwości – stwierdził prezydent.

Prezydent tłumaczy swoją decyzję

Dlatego Andrzej Duda jest zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości na płaszczyźnie proceduralnej, formalnej oraz etycznej. Dodał, że zmiany proponowane przez PiS wychodziły naprzeciw oczekiwaniom. – Jednak nie mogłem ich zaakceptować i skorzystam z prawa weta, bo wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od rożnego rodzaju nacisków - mówił prezydent.

Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. – Tak aby mądra o prospołeczna reforma sądownictwa stała się faktem – stwierdził prezydent.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (599)