Trwa ładowanie...
d3k6isq

Ordery prezydenta dla zasłużonych ws. Katynia

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, minister Jolanta Szymanek - Deresz wręczyła w imieniu Aleksandra Kwaśniewskiego krzyże orderu odrodzenia Polski i krzyże zasługi osobom zasłużonym w działalności na rzecz upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Odznaczonych zostało 26 osób.

d3k6isq
d3k6isq

Podczas uroczystości minister Szymanek - Deresz zaznaczyła, że trzeba doceniać osoby dzięki którym coraz lepiej poznajemy prawdę o zbrodni katyńskiej.

To, że dziś mamy coraz więcej informacji o zbrodni i że składamy hołd jej ofiarom zawdzięczamy waszej pracy - powiedziała Szefowa Kancelarii Prezydenta.

Odznaczona krzyżem oficerskim orderu odrodzenia Polski Ewa Gruner - Żarnoch przyznała, że piątkowa uroczystość jest zwieńczeniem długoletniej pracy wielu ludzi w odkłamywaniu zbrodni katyńskiej.

28 lipca 2000 roku, w 60 rocznicę zbrodni, został otwarty Cmentarz Wojenny w Katyniu, na którym są pochowani polscy oficerowie zamordowani przez NKWD w 1940 roku. Spoczywają tam szczątki ponad 4400 polskich oficerów z obozu w Kozielsku. Mordów dokonywano w kwietniu i maju 1940 roku.

Władze ZSRR dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że zbrodni dokonało NKWD. Władze polskie podjęły wówczas starania, by w lesie katyńskim zbudować cmentarz oficerów polskich. W 1995 roku podpisano protokół o budowie w Katyniu Polskiego Cmentarza Wojennego.(iza)

d3k6isq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k6isq
Więcej tematów