Order Orła Białego dla o. Rydzyka?
Szczeciński Komitet SOS dla Radia Maryja
zaapelował do najwyższych władz w państwie o nadanie dyrektorowi
rozgłośni o. Tadeuszowi Rydzykowi najwyższego polskiego
odznaczenia - Orderu Orła Białego. W tym roku mija
14. rocznica powstania radia.
"Radio Maryja swoją działalnością od początku zaistnienia w eterze jest jedynym do naśladowania w pracy dla odbudowania zniszczeń wartości narodowych, społecznych, obywatelskich, duchowych i materialnych, dokonanych przez reżim komunistyczny, jaruzelszczyznę i zakłamane środowiska medialne na czele z obecnymi wyśmiewcami tych wartości tak drogich każdemu kochającemu Boga, Naród, Ojczyznę i Państwo, ulokowanych w TVP prezesa Jana Dworaka, nadzorcy przewodniczącej Waniek (Danuta Waniek, szefowa KRRiT) i zawłaszczonej "Gazety Wyborczej", którzy hołdują zasadzie "sie ma, róbta co chceta" - czytamy w liście skierowanym do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego, premiera Kazimierza Marcinkiewicza, marszałka Sejmu Marka Jurka oraz marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
Autorzy listu uważają, że przyznanie Orderu ojcu Rydzykowi "będzie akceptowane przez ogół i służyło dobrze społeczności obywatelskiej, żyjącej w prawdzie i poszanowaniu ogółu jak i każdego z osobna, czego nie można powiedzieć o ostatnim odznaczeniu z okazji Święta Niepodległości Polski".
11 listopada z okazji Dnia Niepodległości prezydent nadał najwyższe polskie odznaczenie prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi oraz kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.
O. Tadeusz Rydzyk jest członkiem zakonu redemptorystów, założycielem i dyrektorem toruńskiego Radia Maryja. Założył także Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Mediów, telewizję Trwam oraz "Nasz Dziennik".
Podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego uhonorowano m.in. pisarza Stanisława Lema, filozofa i publicystę Leszka Kołakowskiego, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, przywódcę powstania w Getcie Warszawskim Marka Edelmana, pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i założycielkę zespołu Mazowsze Mirę Zimińską-Sygietyńską oraz pośmiertnie dyplomatę i pisarza Kajetana Morawskiego, wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa Wojciecha Korfantego, działacza PPS Kazimierza Pużaka i polityka Eugeniusza Kwiatkowskiego.