Trwa ładowanie...

Orban krytykuje NATO: Przy takiej strategii Ukraina nie pokona Rosji

Ukraina nie może pokonać Rosji przy pomocy obecnej strategii wsparcia ze strony NATO - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Ostrzegł jednocześnie przed zgubnymi konsekwencjami wojny dla europejskiej gospodarki.

Orban krytykuje NATO: Przy takiej strategii Ukraina nie pokona Rosji Orban krytykuje NATO: Przy takiej strategii Ukraina nie pokona Rosji Źródło: EPA, PAP, fot: MAX BRUCKER
d2xxjia
d2xxjia

- Tej wojny w takiej formie nie da się wygrać - oświadczył Orban, cytowany przez CNN. Jego zdaniem strategia państw NATO, polegająca na wspieraniu Ukrainy bronią i szkoleniem, "do tej pory pokazała, że nie doprowadzi do sukcesu".

- Bez zmiany strategii nie będzie pokoju - powiedział węgierski premier i ostrzegł, że bez pokoju w Ukrainie cała Unia Europejska "zostanie zepchnięta w stan wojny". - Nie da się określić, jak możemy uniknąć recesji w UE, jeśli wojna będzie trwała - dodał.

Orban: doszliśmy do ściany

Zarówno Orban jak i Nehammer przestrzegli przed możliwością nałożenia przez UE embarga na rosyjski gaz. - Właśnie doszliśmy do ściany, która nazywa się embargo gazowe, i sugerowałbym UE, abyśmy nie pukali w tę ścianę - powiedział Orban.

Kanclerz Austrii dodał, że takie embargo "nie jest możliwe". - Nie tylko dlatego, że my, jako Austria, jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu. Niemiecki przemysł jest również uzależniony od rosyjskiego gazu. A jeśli upadnie przemysł niemiecki, upadnie przemysł austriacki - powiedział Nehammer, dodając, że taka sytuacja może skutkować "masowym bezrobociem".

- Jest wiele zapowiedzi Komisji Europejskiej, ale niewiele jest wdrażanych - ocenił Nehammer działania unijne w sprawie kryzysu energetycznego. Podkreślił, że "nie ma oznak" wdrażania wspólnej platformy zakupu gazu, którą zaproponowała KE.

d2xxjia

Kanclerz dodał, że biorąc pod uwagę obecną presję na rynku energii, "ta wspólna platforma byłaby ważniejsza niż kiedykolwiek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xxjia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2xxjia
Więcej tematów