Trwa ładowanie...
d34vb7x

Oranżyści nie przemaszerowali przez Drumcree

Liderzy oranżystów przed katolickim kościołem w Drumcree (AFP)
Około 2 tys. członków Loży Orańskiej z Portadown nie mogło przemaszerować w niedzielę tradycyjną trasą przez katolicką dzielnicę z powodu zapór, wzniesionych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

d34vb7x
d34vb7x

Trasa dorocznego marszu przebiega z Portadown do Drumcree, gdzie członkowie Loży Orańskiej uczestniczą w nabożeństwie. Przez wiele lat droga powrotna prowadziła przez Garvaghy Road, którą zamieszkują katolicy.

Marsz upamiętnia zwycięstwo protestantów nad katolickim pretendentem do tronu Jakubem Stewartem w 1690 roku.

Na mocy decyzji komisji ds. marszów, wobec braku porozumienia Oranżystów z samorządem mieszkańców Garvaghy Road, od 1998 roku nie mogą oni przejść wzdłuż Garvaghy Road. Siły bezpieczeństwa rok w rok kopią rowy, wznoszą barykadę i budują zasieki z drutu kolczastego.

Oranżyści odmawiali przystąpienia do rozmów z samorządem Garvaghy Road, ponieważ uważają go za instrument polityczny republikańskiej Sinn Fein - politycznego skrzydła IRA.

d34vb7x

Portadown ma opinię najbardziej podzielonego społecznie, religijnie i politycznie miasta w Irlandii Północnej. W tym roku skierowano tam 1,6 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, nie licząc policjantów.

Od 1995 roku marszom Oranżystów towarzyszyły zajścia, wywoływane z reguły przez protestanckie ugrupowania paramilitarne tzw. lojalistów. W ub.r. starcia trwały przez kilka nocy z rzędu i połączone były z blokadą dróg i niszczeniem mienia.

W tym roku mieszkańcy Portadown, zarówno katolicy, jak i protestanci, licznie opuścili miasto z obawy przed rozruchami.

Proces pokojowy w Irlandii Północnej znajduje się w poważnym impasie, po zeszłotygodniowej dymisji Davida Trimble, szefa rządu prowincji, który zarzucał IRA, że ta nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w kwestii rozbrojenia. Na zablokowanie procesu pokojowego ma wpływ przede wszystkim niewywiązywanie się IRA i innych organizacji ze zobowiązań do rozbrojenia, brak reformy policji i utrzymująca się obecność brytyjskich oddziałów wojskowych w Ulsterze. (kar)

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj