Sikorski chwali Trumpa. "Treść i styl negocjacyjny odniosły sukces"

Treść i styl negocjacyjny prezydenta Donalda Trumpa odniosły sukces, USA użyły swej potęgi i autorytetu na rzecz pokoju - powiedział wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski w dniu, gdy w ramach planu pokojowego Hamas przekazał wszystkich żyjących zakładników uprowadzonych z Izraela 7 października 2023 r.

Sikorski chwali Trumpa. "Treść i styl negocjacyjny odniosły sukces"Sikorski chwali Trumpa. "Treść i styl negocjacyjny odniosły sukces"
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Violetta Baran

Co musisz wiedzieć?

  • Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że negocjacje Donalda Trumpa odniosły sukces; wskazał na użycie przez USA swojego autorytetu dla pokoju.
  • W pierwszej fazie rozejmu Hamas wydał żyjących zakładników; Izrael ma uwolnić 250 skazanych na dożywocie i ponad 1700 zatrzymanych mieszkańców Strefy Gazy.
  • W Szarm el-Szejk odbywa się szczyt pokojowy z udziałem ok. 30 państw pod przewodnictwem prezydentów USA i Egiptu.

Sikorski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Polska od wielu lat jest zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego w konflikcie palestyńsko-izraelskim, potępia terroryzm Hamasu oraz nadużycie siły przez Izrael, zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu. Szef MSZ zaznaczył, że Polska od początku silnie wsparła wysiłki pokojowe prezydenta Trumpa.

Sceny w Izraelu. Moment incydentu w trakcie przemowy Trumpa

- Jesteśmy i jako państwo, i ja osobiście uradowani tym, że póki co zabijanie i niszczenie się skończyło, i że zarówno zakładnicy, jak i więźniowie zostali zwolnieni. Trzeba przyznać, że i treść, i styl negocjacyjny prezydenta Trumpa odniosły sukces - powiedział Sikorski.

Dodał, że "Stany Zjednoczone użyły swojej potęgi, swojego autorytetu do zaangażowania się w służbie pokoju".

"Muszą znależć sposób na życie obok siebie"

Szef MSZ zwrócił uwagę, że mieszkańcy Gazy już wrócili do ruin swoich domów. - To, wydaje mi się, już rozstrzyga pewne podejrzenie, które było w tle reakcji na wydarzenia na Bliskim Wschodzie - mianowicie Palestyńczycy nigdzie nie zostaną przesiedleni, a skoro tak, to dwa kilkumilionowe narody w mniej więcej tym samym obszarze geograficznym muszą znaleźć sposób na życie obok siebie w godności, więc uważam, że to, co się stało wzmacnia argument za rozwiązaniem dwupaństwowym, które Polska popiera - powiedział Sikorski.

Zwolnienie 20 Izraelczyków jest częścią obowiązującej od 10 października br. pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy. Hamas ma też wydać ciała 28 zabitych porwanych. W zamian Izrael zobowiązał się uwolnić 250 Palestyńczyków skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności i ponad 1700 mieszkańców Strefy Gazy zatrzymanych po wybuchu wojny dwa lata temu. Po potwierdzeniu przez izraelską armię uwolnienia zakładników dziesiątki autobusów Czerwonego Krzyża z więzionymi Palestyńczykami wjechały w poniedziałek na Zachodni Brzeg Jordanu i do Strefy Gazy.

W poniedziałek w Egipcie odbędzie się szczyt pokojowy, na który Donald Trump udał się bezpośrednio po kilkugodzinnej wizycie w Izraelu, gdzie wystąpił w Knesecie. W szczycie, który zorganizowano w Szarm el-Szejk, uczestniczyć będą przedstawiciele około 30 państw pod przewodnictwem prezydenta USA i prezydenta Egiptu Abdela Fataha el-Sisiego. Przywódcy USA, Egiptu, Kataru i Turcji mają poprzeć ogólne zarysy planu pokojowego Trumpa dla Strefy Gazy jako gwaranci tego porozumienia.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Dziwne wpisy Zajączkowskiej-Hernik? "To włamanie na konto!"
Dziwne wpisy Zajączkowskiej-Hernik? "To włamanie na konto!"
Wyniki Lotto 13.10.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 13.10.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Samolot runął na autostradę w Massachusetts. Są ofiary
Samolot runął na autostradę w Massachusetts. Są ofiary
Krztusiec: powrót groźnej choroby w Kujawsko-Pomorskiem
Krztusiec: powrót groźnej choroby w Kujawsko-Pomorskiem
Normy przekroczone. Niepokojące wyniki badań ryb z Bałtyku
Normy przekroczone. Niepokojące wyniki badań ryb z Bałtyku
Rząd szykuje zmiany w L4. Kto może stracić zasiłek?
Rząd szykuje zmiany w L4. Kto może stracić zasiłek?
"Rozwiązali sobie ręce". Putin może wysłać do Ukrainy rezerwistów
"Rozwiązali sobie ręce". Putin może wysłać do Ukrainy rezerwistów
Sarkozy trafi do więzienia 21 października. Ma odsiedzieć 5 lat
Sarkozy trafi do więzienia 21 października. Ma odsiedzieć 5 lat
"Rozmawialiśmy dzisiaj". Mentzen o kontaktach z prezydentem
"Rozmawialiśmy dzisiaj". Mentzen o kontaktach z prezydentem
Działo się w poniedziałek. Oto najważniejsze wydarzenia [SKRÓT DNIA]
Działo się w poniedziałek. Oto najważniejsze wydarzenia [SKRÓT DNIA]
Zaatakował dziecko przez kolor skóry. Śledztwo na Mazowszu
Zaatakował dziecko przez kolor skóry. Śledztwo na Mazowszu
Trump, el-Sisi i Erdogan podpisali plan pokojowy dla Strefy Gazy
Trump, el-Sisi i Erdogan podpisali plan pokojowy dla Strefy Gazy
Wyłączono komentarze
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja serwisu Wiadomości