Trwa ładowanie...
d3n9rew

Opozycja znowu spróbuje odwołać marszałka Kuchcińskiego. "Chce zrobić z Sejmu Sejm niemy"

Posłowie PO i Nowoczesnej złożą wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Przedstawiciele opozycji domagają się jego dymisji, gdyż odrzucił wniosek PO o informację ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7 traktatu o UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja twierdzi, że marszałek Kuchciński łamie jej prawa
Opozycja twierdzi, że marszałek Kuchciński łamie jej prawa (East News)
d3n9rew

Platforma Obywatelska chciała, by rząd wyjaśnił kwestię negocjacji przyszłego unijnego budżetu, szczególnie w kontekście powiązania wypłaty środków z przestrzeganiem praworządności. Większość parlamentarna opowiedziała się jednak za tym, by piątkowa informacja bieżąca dotyczyła wykorzystania środków unijnych przez Ministerstwo Zdrowia, odrzucając wniosek PO. Politycy opozycji twierdzą, że w ten sposób Zjednoczona Prawica gwałci prawa opozycji i wykorzystuje większość parlamentarną, by zamknąć jej usta.

- Składamy dzisiaj wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za takie zachowanie, jakie dzisiaj miało miejsce na sali sejmowej, niespotykane do tej pory w polskim parlamentaryzmie po 1989 roku - zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej po głosowaniach szef klubu PO Sławomir Neumann.

W podobnym tonie wypowiedziała się przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, która nawiązała do okresu poprzedzającego zabory. Jej zdaniem, marszałek Kuchciński chce zrobić z Sejmu "Sejm niemy".

d3n9rew

- Opozycja już nie ma żadnych praw, jest zmieniany regulamin Sejmu tak, żebyśmy się nie mogli odzywać, żebyśmy się bali odzywać, ponieważ będziemy karani - oceniła.

Zobacz także: Paweł Lisicki: to dobrze, że PiS spada

Do sprawy odniósł się także poseł PO Michał Szczerba. Polityk przytoczył art. 194 Regulaminu Sejmu RP, który, jego zdaniem, został złamany podczas posiedzenia Sejmu.

d3n9rew

"Tak się kończy demokracja parlamentarna! Marek Kuchciński łamie standardy, obyczaje i praktykę parlamentarną. Narusza powagę Sejmu. Uniemożliwił realizację wniosku opozycji o przedstawienie przez rząd Informacji bieżącej. To prawo przysługiwało na tym posiedzeniu Platformie Obywatelskiej" - napisał na Twitterze, zamieszczając stosowny przepis.

Poprzedni wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu został złożony w połowie kwietnia przez kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów. Jako jego przyczynę podały sposób prowadzenia przez marszałka obrad w czasie głosowań nad zmianami w ustawach sądowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n9rew

Podziel się opinią

Share

d3n9rew

d3n9rew
Więcej tematów