Trwa ładowanie...
ycipk-228kmp

Opozycja znowu spróbuje odwołać marszałka Kuchcińskiego. "Chce zrobić z Sejmu Sejm niemy"

Posłowie PO i Nowoczesnej złożą wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Przedstawiciele opozycji domagają się jego dymisji, gdyż odrzucił wniosek PO o informację ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7 traktatu o UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja twierdzi, że marszałek Kuchciński łamie jej prawa
Opozycja twierdzi, że marszałek Kuchciński łamie jej prawa (East News)
ycipk-228kmp

Platforma Obywatelska chciała, by rząd wyjaśnił kwestię negocjacji przyszłego unijnego budżetu, szczególnie w kontekście powiązania wypłaty środków z przestrzeganiem praworządności. Większość parlamentarna opowiedziała się jednak za tym, by piątkowa informacja bieżąca dotyczyła wykorzystania środków unijnych przez Ministerstwo Zdrowia, odrzucając wniosek PO. Politycy opozycji twierdzą, że w ten sposób Zjednoczona Prawica gwałci prawa opozycji i wykorzystuje większość parlamentarną, by zamknąć jej usta.

- Składamy dzisiaj wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za takie zachowanie, jakie dzisiaj miało miejsce na sali sejmowej, niespotykane do tej pory w polskim parlamentaryzmie po 1989 roku - zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej po głosowaniach szef klubu PO Sławomir Neumann.

W podobnym tonie wypowiedziała się przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, która nawiązała do okresu poprzedzającego zabory. Jej zdaniem, marszałek Kuchciński chce zrobić z Sejmu "Sejm niemy".

ycipk-228kmp

- Opozycja już nie ma żadnych praw, jest zmieniany regulamin Sejmu tak, żebyśmy się nie mogli odzywać, żebyśmy się bali odzywać, ponieważ będziemy karani - oceniła.

Zobacz także: Paweł Lisicki: to dobrze, że PiS spada

Do sprawy odniósł się także poseł PO Michał Szczerba. Polityk przytoczył art. 194 Regulaminu Sejmu RP, który, jego zdaniem, został złamany podczas posiedzenia Sejmu.

ycipk-228kmp

"Tak się kończy demokracja parlamentarna! Marek Kuchciński łamie standardy, obyczaje i praktykę parlamentarną. Narusza powagę Sejmu. Uniemożliwił realizację wniosku opozycji o przedstawienie przez rząd Informacji bieżącej. To prawo przysługiwało na tym posiedzeniu Platformie Obywatelskiej" - napisał na Twitterze, zamieszczając stosowny przepis.

Poprzedni wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu został złożony w połowie kwietnia przez kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów. Jako jego przyczynę podały sposób prowadzenia przez marszałka obrad w czasie głosowań nad zmianami w ustawach sądowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-228kmp

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-228kmp

ycipk-228kmp
ycipk-228kmp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów