Sejm podjął decyzję ws. Marka Kuchcińskiego
Marek Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu. Wniosek o jego odwołanie został odrzucony. Podobną decyzję podjęto ws. wyrażenia wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Za odwołaniem Kuchcińskiego opowiedziało się 168 posłów, przeciw było 249, 9 wstrzymało się od głosu.
Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu został złożony w połowie kwietnia przez kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów. Przyczyną był sposób prowadzenia przez marszałka obrad w czasie głosowań nad zmianami w ustawach sądowych.
Jak argumentowali szefowie klubów, Kuchciński uniemożliwiał im zadawanie pytań i zgłaszanie wniosków formalnych. Poseł PiS Waldemar Buda komentował, że wniosek o odwołanie Kuchcińskiego jest skandaliczny i ma charakter polityczny.
Zobacz także: Karczewski zasłużył? "Kolanem przepychał ustawę o IPN"
Decyzja ws. Glińskiego
Sejm nie zgodził się również na wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Przeciw wnioskowi było 237 posłów, 188 za, 3 wstrzymało się od głosu.
Wniosek został złożony w połowie kwietnia przez klub PSL-UED. Podpisali się pod nim posłowie PO i Nowoczesnej. Powodem - jak uzasadniali posłowie - był "gigantyczny transfer pieniędzy" na prywatne konto książąt Czartoryskich.
Środowe głosowanie poprzedziła nocna debata nad wnioskiem. Ministra kultury bronił w Sejmie m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Różne wnioski o odwołanie ministrów i premierów Wysoka Izba widziała przez lata, ale tak kuriozalnego, chyba bardzo dawno, a może nigdy - mówił.
Wcześniej wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Glińskiego negatywnie zaopiniowała komisja kultury.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl