Trwa ładowanie...
sondaż
+1

Opozycja nie lubi Prawa i Sprawiedliwości. Coś się jej jednak w nim podoba

Skąd tak duże poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości? Partia rządząca przychylność obywateli zyskuje dzięki działaniom w sprawach ważnych dla większości Polaków. Dostrzegają to też inne partie, w tym te nieprzychylne PiS-owi. Nie ze wszystkim jednak ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego sobie dobrze radzi.

Share
Opozycja nie lubi Prawa i Sprawiedliwości. Coś się jej jednak w nim podoba
Źródło: PAP
d2eet9n

Choć PiS budzi największą niechęć Polaków, to doceniają oni takie obszary jego działalności jak walka z korupcją, sprawy społeczne czy stanowisko wobec uchodźców. Jednocześnie gorzej oceniają politykę zdrowotną, zagraniczną i kulturalną prowadzoną przez partię rządzącą - wynika z sondażu "Dziennika Gazety Prawnej".

Przyjrzyjmy się liczbom. 24,1 proc. Polaków najbardziej ceni w PiS walkę z korupcją, 20,8 proc. badanych wskazuje na politykę społeczną i socjalną, 18,1 proc. respondentów jest wdzięczne partii rządzącej za politykę imigracyjną względem uchodźców.

d2eet9n

Okazuje się, że PiS zapewnia też Polakom poczucie stabilności (16,6 proc.). - Chyba ktoś wymyślił polityczne perpetuum mobile w Polsce. Połączenie lewicowości społeczno-gospodarczej z wizją silnego państwa dbającego o bezpieczeństwo i z tradycyjnym u PiS podejściem antykorupcyjnym tworzy mieszankę akceptowalną dla dużej części wyborców. Powinno wystarczyć do wygranej w kolejnych wyborach – ocenił politolog Rafał Chwedoruk.

Zobacz też: Najnowszy sondaż wyborczy dla Wirtualnej Polski

Co z innymi obszarami działalności rządu? Według 12,6 proc. Polaków to za działania w obszarze edukacji PiS-owi należą się oklaski. 12,3 proc. docenia zapewnienie przez partię rządzącą bezpieczeństwa wewnętrznego. Kolejne 9,9 proc. ceni Prawo i Sprawiedliwość za politykę gospodarczą , 9,1 proc. - za opiekę zdrowotną, a 8,9 proc. za obronę narodową.

Elektorat PiS najbardziej ceni z kolei politykę socjalną, później działania antykorupcyjne, a następnie zapewnienie poczucia stabilności.

d2eet9n

Badani zostali też zapytani, jakie obszary działalności Prawa i Sprawiedliwości doceniają najmniej. Trzy najczęstsze odpowiedzi to opieka zdrowotna (24,9 proc.), ogólna polityka zagraniczna (21,9 proc.), edukacja (19,7 proc.). Wyborcy PiS wskazali tak samo.

Według Polaków nie lepiej jest też z obroną narodową (19,3 proc.), reformą sądownictwa (18,6 proc.) oraz infrastrukturą i budownictwem (13,3 proc.).

Przeciwnicy też potrafią docenić

Okazuje się, że opozycja nie krytykuje PiS "z zasady". 13,9 proc. osób głosujących na Platformę Obywatelską popiera politykę rządu wobec uchodźców. - Większość naszych wyborców nie akceptuje polityki migracyjnej rządu, a zwłaszcza jego retoryki, ale być może część z nich obawia się zagrożenia, o którym bez przerwy mówią media podporządkowane rządowi – powiedział poseł PO Jan Grabiec.

Politykę rządu wobec uchodźców za słuszną uważa też 44 proc. wyborców Kukiz'15.

Zobacz też: Wotum nieufności. Premier Szydło rozlicza opozycję

52 proc. sympatyków PSL docenia politykę społeczną i socjalną rządu. "Partia rządząca zapewniła Polakom poczucie stabilności" - tego zdania jest 26 proc. zwolenników Nowoczesnej.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu badawczym Ariadna.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d2eet9n

Podziel się opinią

Share
d2eet9n
d2eet9n
Więcej tematów