Trwa ładowanie...

Opony zimowe. Czy sezonowa wymiana ogumienia pojazdu to obowiązek?

Wraz z nastaniem chłodu i pierwszymi opadami śniegu w tym sezonie wydłużyły się kolejki do wulkanizatorów. Część kierowców zmianę opon samochodowych ma już za sobą. Czy w Polsce wymiana ogumienia dwa razy w roku jest obowiązkowa?

Wymiana opon na zimowe. Czy jest obowiązkowa?Wymiana opon na zimowe. Czy jest obowiązkowa?Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4ds43d
d4ds43d

Obowiązek sezonowej wymiany opon jest prawnie regulowany w wielu europejskich krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Rumunii, na Litwie czy na Słowacji. Czy w Polsce brak zmiany opon z letnich na zimowe może skutkować mandatem?

Wymiana opon. Obowiązek? To może skutkować mandatem

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, kierowcy w Polsce nie mają obowiązku sezonowej wymiany opon. Oznacza to, że na letnim bądź zimowym ogumieniu można jeździć przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że zmiana opon znacznie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy oraz osób podróżujących pojazdem - zarówno letnie, jak i zimowe ogumienie charakteryzuje się odmiennymi parametrami, mającymi zapewnić m.in. odpowiednią przyczepność w panujących warunkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obowiązkowe opony zimowe w Unii Europejskiej

Mimo braku prawnego nakazu wymiany opon, podczas kontroli drogowej mogą one zostać sprawdzone przez policję. Co więcej, mogą również stać się podstawą mandatu - ten może jednak zostać nałożony ze względu na zły stan ogumienia, a nie jego rodzaj.

d4ds43d

Jak wskazuje serwis moto.pl, wysokość mandatu może wynieść nawet 3 tys. zł. Kara może zostać nałożona w przypadku niezgodności wysokości bieżnika, uszkodzeń występujących w ogumieniu lub ogólnego złego stanu opon.

Wymiana opon. Kiedy najlepiej założyć opony zimowe?

Data, która jest najczęściej wymieniana w kontekście wymiany opon na zimowe, to 1 listopada. Nie jest to jednak odgórnie narzucony termin. Skąd więc się wziął? To data umowna, wskazująca na okres, w którym średnie temperatury dobowe zaczynają spadać.

Jak informują eksperci, optymalnym momentem wymiany opon letnich na zimowe jest czas, w którym średnie temperatury dobowe zaczynają spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach letnie ogumienie traci swoje właściwości, w tym przyczepność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ds43d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ds43d
Więcej tematów