Od 1 listopada obowiązek wymiany opon? Wyjaśniamy
Posiadanie samochodu to niezwykła wygoda, ale i obowiązek. Wymienianie opon dwa razy do roku nie jest ulubioną czynnością każdego kierowcy. Czy jest obowiązkowe? Jaki kary grożą kierowcom?
Wymiana opon na zimowe ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa na drodze tobie i innym. Jednak w Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon - czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.
Kiedy trzeba wymienić opony?
Wielu kierowców szuka informacji, czy od 1 listopada trzeba obowiązkowo wymienić opony na zimowe. Okazuje się, że na letnich oponach możemy jeździć nawet cały rok.
1 listopada jest to raczej data umowna, kiedy już temperatura w Polsce znacznie spada.
Producenci zalecają bowiem, aby zmienić opony wtedy, gdy na termometrach zobaczymy mniej niż 7 stopni Celsjusza. Nie oznacza to, że należy czekać, aż spadnie śnieg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak nożownika w Poznaniu. Kamera nagrała reakcję ludzi
Nawet gdy na jezdni nie ma śniegu, warunki drogowe mogą być niebezpieczne choćby ze względu na pierwsze nocne przymrozki. Zdecydowanie lepiej poradzą sobie z oblodzoną nawierzchnią opony zimowe.
Zostały one tak skonstruowane, aby poprawić przyczepność w gorszych warunkach. Jak mówią badania, są one w stanie skrócić drogę hamowania nawet o 30 proc. w stosunku do opon letnich.
Mimo że prawo nie nakłada obowiązku zmiany opon, o zmiany w prawie postuluje np. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Należy jednak pamiętać, że obowiązek taki istnieje w innych krajach, między innymi w:
- Niemczech
- Austrii
- Norwegii
- Szwecji
- Czechach (na specjalnie oznakowanych drogach)
- Słowacji
- Litwie
- Łotwie
- Estonii
- Rumunii
- Turcji (w części prowincji).
W większości krajów jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od 1 grudnia do 31 marca.
Mandat za letnie opony
Podczas rutynowej kontroli, policja może sprawdzić stan ogumienia, a tym samym wypisać mandat. Nie będzie to jednak z powodu niewymienienia opon na zimowe.
Karę można dostać tylko za zły stan opon. Jak pisze moto.pl, kary mogą wynosić nawet 3 tys. zł. Podczas takiej inspekcji należy się przygotować, że funkcjonariusze mogą sprawdzić wysokość bieżnika, występowanie uszkodzeń oraz ogólny stan opon.
Przeczytaj także:
Źródło: genialne.pl/gazetaprawna.pl/moto.pl