Opiekują się wnukami. Pomoże Babcia plus
Być może dziadkowie wychowujący wnuki, tym samym odciążający rodziców dzieci, doczekają się wsparcia rządu. Szykuje się bowiem wprowadzenie nowego programu socjalnego w myśl zasady "rodzina to centrum życia". Założenia pomysłu prawdopodobnie zostaną ogłoszone w maju.
Wsparcie dla dziadków, którzy opiekują się wnukami, nie jest nowy. Podobnego rodzaju programy już funkcjonują na świecie. Jak podaje Fakt, na przykład na Węgrzech.
"Mama, która pójdzie do pracy, może 'przekazać' swój zasiłek na babcię lub dziadka, którzy będą opiekować się jej dziećmi. Taki zasiłek na Węgrzech uzależniony jest od pensji rodzica, ale wynosi maksymalnie ok. 3000 zł miesięcznie. Co ważne, babcia czy dziadek nie mogą łączyć zasiłku z pracą lub emeryturą" - czytamy w artykule.
Niewykluczone, że podobne rozwiązania zostaną wprowadzone również w Polsce.
Matura 2021. Rząd szykuje scenariusz awaryjny? Jest odpowiedź z ministerstwa
Babcia plus jeszcze w tym roku?
Rządowy program Nowy Polski Ład ma zostać zaprezentowany na początku maja. Poseł Krzysztof Sobolewski nie ukrywał, że można się spodziewać zaskoczeń.
- Założeniem jest, że rodzina to centrum życia. To będą bardzo ciekawe i zaskakujące propozycje - mówił Krzysztof Sobolewski w Polskim Radiu.
Pytany w radiowej Jedynce o program wsparcia dla seniorów opiekujących się wnukami (nazwany już Babcia plus) , szef Komitetu wykonawczego PiS odparł, że "to akurat jest w trakcie rozmów i analiz".
- Wszystko zależy od budżetu. Nie chciałbym tu jednak mówić za minister Marlenę Maląg - zaznaczył Sobolewski.
Dziadkowie mogą rezygnować z pracy
Pomysł na socjalne wsparcie babć i dziadków opiekujących się pociechami swoich dzieci może jednak mieć skutki uboczne.
– Taki projekt mógłby odbić się na emeryturach – ostrzega dr Antoni Kolek ekspert Pracodawców RP. - Babcia lub dziadek musieliby wcześniej zrezygnować z pracy zawodowej, by opiekować się wnukami.
W efekcie krótszy okres wykonywania pracy oznaczać by mógł zmniejszenie składek, a co za tym idzie - niższą emeryturę.
Źródło: Fakt, Polskie Radio