Trwa ładowanie...

Opieka nad dzieckiem to wciąż domena matek, nie ojców

Partnerski model rodziny dopiero toruje sobie drogę, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Choć rodzice deklarują, że dzielą się obowiązkami, opieka nad dzieckiem to nadal domena matek.

Share
Opieka nad dzieckiem to wciąż domena matek, nie ojców
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d19sn80

Liczby są dla ojców nieubłagane. Według danych ZUS, na które powołuje się gazeta, w sierpniu 2014 r. z urlopu rodzicielskiego (jego maksymalny wymiar wynosi sześć miesięcy; jest płatny) korzystało 126 tys. matek i tylko 1,7 tys. ojców.

Na jednego tatę przebywającego na takim urlopie przypada więc ok. 75 mam, które biorą takie wolne na opiekę nad dzieckiem.

d19sn80

Nie lepiej jest z urlopem wychowawczym (wynosi on maksymalnie 3 lata; nie jest płatny - za jego okres opłacane są tylko składki na ZUS). GUS podaje, że w 2010 r. z takiego wolnego na opiekę w wymiarze co najmniej jednego miesiąca korzystało 38,4 proc. kobiet oraz zaledwie 1,2 proc. mężczyzn.

Alternatywą dla wychowawczego jest zmniejszenie wymiaru czasu pracy (np. do pół etatu)
, które umożliwia godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Jednak i w tym zakresie ojcowie wyraźnie ustępują pola matkom. Na obcięcie etatu zdecydowało się 22,5 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn.

d19sn80

Podziel się opinią

Share
d19sn80
d19sn80
Więcej tematów