Trwa ładowanie...
d4kedgi
02-02-2007 20:21

ONZ-owska organizacja ds. środowiska w obliczu dramatycznych zmian klimatu?

Francja i Niemcy zadeklarowały konieczność powołania nowej ONZ-owskiej organizacji do spraw ochrony środowiska, motywując to dramatycznymi zmianami klimatycznymi na kuli ziemskiej.

d4kedgi
d4kedgi

Czas połowicznych rozwiązań minął. Zbliża się dzień, w którym przemiany klimatyczne wymkną się spod wszelkiej kontroli. Nadszedł czas na rewolucję w polityczny działaniu - powiedział prezydent Francji Jacques Chirac, otwierając w Paryżu międzynarodową konferencję ekologiczną. Jego propozycję utworzenia wyspecjalizowanej Organizacji Ekologicznej ONZ (skrót nazwy angielskiej UNEO) poparł niemiecki minister ochrony środowiska Sigmar Gabriel.

Konferencja z udziałem 200 delegatów z 50 państw odbywa sie wkrótce po opublikowaniu ONZ-owskiego raportu klimatycznego IPCC, według którego oczekiwać należy podniesienia się poziomu wód w oceanach i wywołanych tym katastrof ekologicznych. Wśród uczestników spotkania są przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego NZ, Haya Rashed Al-Khalifa, badaczka życia małp człekokształtnych Jane Goodall, wiceprezes Banku Światowego Katherine Sierra i dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Claude Mandil.

Chirac zadeklarował dążenie do tego, by konferencja "wyłoniła grupę państw, gotowych posuwać naprzód projekt Organizacji Ekologicznej ONZ". Analogicznie do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNEO powinna dysponować własnym budżetem oraz uprawnieniami analitycznymi i decyzyjnymi, sprawując zwierzchni nadzór nad 18 agencjami ekologicznymi i 500 konwencjami o tej tematyce.

Potrzebujemy ogólnoświatowego zarządzania środowiskiem. Jest to warunek pokoju i klucz do trwałego rozwoju - podkreślił francuski prezydent.

Jak zaznaczył Gabriel, światowa reforma ekologiczna jest w obliczu rozmiarów zadań znacznie spóźniona. Nowa organizacja mogłaby zdecydowanie popierać globalną politykę ekologiczną w ramach ONZ - wskazał niemiecki minister.

Ideę UNEO forsuje Unia Europejska, ale Stany Zjednoczone i Chiny odnoszą się do niej powściągliwie.

d4kedgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kedgi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj