Trwa ładowanie...

ONZ opublikowało raport o zbrodniach Państwa Islamskiego

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego dopuszczają się w Iraku przerażających zbrodni. Opublikowany właśnie raport ONZ stwierdza, że fanatycy przeprowadzają masowe egzekucje, porywają kobiety i dziewczynki jako niewolnice seksualne, przemocą wcielają dzieci w swoje szeregi.

Share
ONZ opublikowało raport o zbrodniach Państwa IslamskiegoŹródło: AFP, fot: Tauseef Mustafa
d2iyw6c

"Nosi to znamiona zbrodni wojennych" - oświadczyło ONZ. Raport organizacji opiera się na prawie pięciuset wywiadach. Wynika z niego również, że naloty irackiej armii przeciwko dżihadystom spowodowały śmierć wielu cywilów, gdyż uderzały w wioski, szkoły i szpitale. Według ONZ, jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego. Wyrażono też opinię, że operacje sił rządu irackiego i sprzymierzonych z nim ugrupowań zbrojnych zdają się być niewspółmierne do tego co konieczne.

Raport podkreśla, że siły islamistów dopuszczają się rażącego łamania praw człowieka m.in. przeciwko chrześcijanom i jazydom. Wymieniono ataki, których bezpośrednimi celami są cywile i cywilna infrastruktura, egzekucje, porwania, gwałty i inne formy "seksualnej i fizycznej przemocy wobec kobiet i dzieci", niszczenie bądź bezczeszczenie obiektów o znaczeniu religijnym lub kulturowym, rozmyślne niszczenie i plądrowanie własności oraz "odmawianie podstawowych swobód".

W masakrze z 12 czerwca, opisanej w raporcie, dżihadyści z Państwa Islamskiego schwytali i zabili 1500 irackich żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa z byłej bazy Camp Speicher w prowincji Salahuddin.

d2iyw6c

W ostatnich miesiącach fanatycy z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad ogromnymi terenami w Syrii i w Iraku i ogłosili tam powstanie kalifatu.

Już wcześniej obrońcy praw człowieka alarmowali, że dżihadyści dokonują czystek etnicznych na zajętych obszarach. Jak informowało w raporcie Amnesty International, Państwo Islamskie zamierza zatrzeć wszelkie ślady ludności niearabskiej oraz muzułmanów, którzy nie są sunnitami. Z rąk islamistów giną głównie chrześcijanie, szyiccy Turkmeni i jazydzi (czytaj więcej)
.

d2iyw6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iyw6c
d2iyw6c
Więcej tematów