Trwa ładowanie...
d29b04l

ONZ o decyzji talibów: haniebny akt dyskryminacji

Poważnym pogwałceniem praw człowieka nazwał w środę Sekretarz Generalny Kofi Annan poniedziałkową decyzję talibów, nakazującą mieszkającym na terenie Afganistanu wyznawcom hinduizmu noszenie żółtych opasek.

d29b04l
d29b04l

Annan dodał, że decyzja kontrolujących ponad 80% Afganistanu islamskich radykałów porównywalna jest do najbardziej haniebnych aktów dyskryminacji.

Również Wysoki Komisarz Praw Człowieka Mary Robinson i szef UNESCO Koichiro Matsura, w wydanym wspólnie oświadczeniu, nazwali nowy dekret powrotem do najciemniejszych okresów w historii człowieka.

Autorzy oświadczenia przypominają, że podobne praktyki, nakazujące pewnym grupom społecznym nosić wyróżniające elementy odzieży, prowadziły do najbardziej przerażających zbrodni. Padły porównania do nazistowskich Niemiec i Rwandy z początku lat 90., gdzie w wyniku czystek etnicznych zginęły miliony ludzi.

Przedstawiciele Narodów Zjednoczonych zwrócili się do talibów z prośbą o cofnięcie dekretu.

Wysocy urzędnicy organizacji Taliban poinformowali, że nowy przepis ma jedynie pomóc odróżnić hinduistów od muzułmańskiej większości i nie jest to próba dyskryminacji. Zdaniem talibów, dzięki dekretowi wyznawcy hinduizmu będą mogli uniknąć interwencji policji religijnej, która ściga afgańskich muzułmanów za nieprzestrzeganie zasad Koranu.(ck)

d29b04l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29b04l
Więcej tematów