Trwa ładowanie...
d3rucww
d3rucww

ONZ o decyzji talibów: haniebny akt dyskryminacji

Poważnym pogwałceniem praw człowieka nazwał w środę Sekretarz Generalny Kofi Annan poniedziałkową decyzję talibów, nakazującą mieszkającym na terenie Afganistanu wyznawcom hinduizmu noszenie żółtych opasek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3rucww

Annan dodał, że decyzja kontrolujących ponad 80% Afganistanu islamskich radykałów porównywalna jest do najbardziej haniebnych aktów dyskryminacji.

Również Wysoki Komisarz Praw Człowieka Mary Robinson i szef UNESCO Koichiro Matsura, w wydanym wspólnie oświadczeniu, nazwali nowy dekret powrotem do najciemniejszych okresów w historii człowieka.

Autorzy oświadczenia przypominają, że podobne praktyki, nakazujące pewnym grupom społecznym nosić wyróżniające elementy odzieży, prowadziły do najbardziej przerażających zbrodni. Padły porównania do nazistowskich Niemiec i Rwandy z początku lat 90., gdzie w wyniku czystek etnicznych zginęły miliony ludzi.

d3rucww

Przedstawiciele Narodów Zjednoczonych zwrócili się do talibów z prośbą o cofnięcie dekretu.

Wysocy urzędnicy organizacji Taliban poinformowali, że nowy przepis ma jedynie pomóc odróżnić hinduistów od muzułmańskiej większości i nie jest to próba dyskryminacji. Zdaniem talibów, dzięki dekretowi wyznawcy hinduizmu będą mogli uniknąć interwencji policji religijnej, która ściga afgańskich muzułmanów za nieprzestrzeganie zasad Koranu.(ck)

d3rucww

Podziel się opinią

Share

d3rucww

d3rucww
Więcej tematów