Trwa ładowanie...

ONZ krytycznie o polskiej reformie sądownictwa. "Lekarstwo gorsze niż choroba"

Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych opublikowała raport przygotowany przez Diego Garcię-Sayana. Dokument poświęcony jest ocenie niezależności polskiego sądownictwa.
Share
Raport ONZ na temat polskiego sądownictwa jest krytyczny
Raport ONZ na temat polskiego sądownictwa jest krytycznyŹródło: PAP
d44jq1a

Diego Garcia-Sayan rozpoczął pracę nad raportem podczas wizyty w Polsce w październiku 2016 roku. Po rozmowach z sędziami, prokuratorami, przedstawicielami władzy wykonawczej i ustawodawczej krytykował zwłaszcza stosowanie rozwiązań siłowych przez polski rząd bez konsultacji ze środowiskiem prawniczym. W jego opinii zmiany w polskim prawie osłabiły trójpodział władzy. Jak stwierdził, "lekarstwo okazało się gorsze niż choroba tocząca wymiar sprawiedliwości".

Jak czytamy we wstępie do raportu, sekretariat Rady Praw Człowieka ONZ ocenia, że od czasu pobytu specjalnego sprawozdawcy ONZ w Polsce uległa pogorszeniu. Krytycznie ocenione są również kolejne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które dotknęły sądy powszechne, Sąd Najwyższy oraz Krajową Radę Sądownictwa. Diego Garcia-Sayan skrytykował również działalność Polskiej Fundacji Narodowej. Sprawozdawca ONZ uznał, że Fundacja przedstawia sędziów jako wrogów Polaków i "zło w polskim społeczeństwie".

ONZ rekomenduje, by polskie władze wycofały się ze zmian, które "naruszają porządek prawny i równowagę władz" w kraju. Organizacja wzywa Polskę m.in. do powstrzymania się od wypowiedzi skierowanych przeciwko sędziom i ingerowania w działanie Sądu Najwyższego oraz niezwłocznej realizacji niepublikowanych dotąd wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Domaga się również wycofania zmian w ustawie o KRS i przywrócenie wyboru jej 15 członków przez sędziów oraz nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym.

d44jq1a

Zobacz także: Joanna Szczepkowska: mówią mi, że komunizm się nie skończył

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44jq1a

Podziel się opinią

Share
d44jq1a
d44jq1a
Więcej tematów