ŚwiatONZ krytycznie o polskiej reformie sądownictwa. "Lekarstwo gorsze niż choroba"

ONZ krytycznie o polskiej reformie sądownictwa. "Lekarstwo gorsze niż choroba"

Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych opublikowała raport przygotowany przez Diego Garcię-Sayana. Dokument poświęcony jest ocenie niezależności polskiego sądownictwa.

ONZ krytycznie o polskiej reformie sądownictwa. "Lekarstwo gorsze niż choroba"
Źródło zdjęć: © PAP

Diego Garcia-Sayan rozpoczął pracę nad raportem podczas wizyty w Polsce w październiku 2016 roku. Po rozmowach z sędziami, prokuratorami, przedstawicielami władzy wykonawczej i ustawodawczej krytykował zwłaszcza stosowanie rozwiązań siłowych przez polski rząd bez konsultacji ze środowiskiem prawniczym. W jego opinii zmiany w polskim prawie osłabiły trójpodział władzy. Jak stwierdził, "lekarstwo okazało się gorsze niż choroba tocząca wymiar sprawiedliwości".

Jak czytamy we wstępie do raportu, sekretariat Rady Praw Człowieka ONZ ocenia, że od czasu pobytu specjalnego sprawozdawcy ONZ w Polsce uległa pogorszeniu. Krytycznie ocenione są również kolejne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które dotknęły sądy powszechne, Sąd Najwyższy oraz Krajową Radę Sądownictwa. Diego Garcia-Sayan skrytykował również działalność Polskiej Fundacji Narodowej. Sprawozdawca ONZ uznał, że Fundacja przedstawia sędziów jako wrogów Polaków i "zło w polskim społeczeństwie".

ONZ rekomenduje, by polskie władze wycofały się ze zmian, które "naruszają porządek prawny i równowagę władz" w kraju. Organizacja wzywa Polskę m.in. do powstrzymania się od wypowiedzi skierowanych przeciwko sędziom i ingerowania w działanie Sądu Najwyższego oraz niezwłocznej realizacji niepublikowanych dotąd wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Domaga się również wycofania zmian w ustawie o KRS i przywrócenie wyboru jej 15 członków przez sędziów oraz nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

onzreforma sądownictwaraport onz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1002)