ŚwiatONZ: już 34 ugrupowania ekstremistyczne przysięgły wierność Państwu Islamskiemu

ONZ: już 34 ugrupowania ekstremistyczne przysięgły wierność Państwu Islamskiemu

ONZ: już 34 ugrupowania ekstremistyczne przysięgły wierność Państwu Islamskiemu
Źródło zdjęć: © AFP
06.02.2016 09:40, aktualizacja: 06.02.2016 13:13

• ONZ podało nowe informacje o powiązaniach Państwa Islamskiego

• 34 ugrupowania ekstremistyczne przysięgły wierność IS

• Według raportu organizacji liczba takich grup wzrośnie w 2016 roku

Ban napisał, że IS stanowi "bezprecedensowe zagrożenie" z powodu swej zdolności przekonywania do siebie ugrupowań ekstremistycznych z takich krajów jak Filipiny, Uzbekistan, Pakistan, Libia i Nigeria.

Zapowiedział, że członkowie ONZ powinni przygotować się na wzrost ataków ze strony bojowników Państwa Islamskiego podróżujących do innych krajów niż te, w których mieszkają i organizujących swe terrorystyczne siatki. 34 islamskie ugrupowania ekstremistyczne miały do połowy grudnia zaprzysiąc wierność Państwu Islamskiemu (IS), a ich liczba w 2016 roku jeszcze wzrośnie - poinformował Ban Ki Mun.

- Niedawna rozbudowa strefy wpływów IS w zachodniej i północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej i południowo-wschodniej Azji pokazuje tempo i skalę działania tej organizacji w ciągu zaledwie 18 miesięcy - zauważył sekretarz generalny ONZ.

Ban przypomniał, że IS jest "najbogatszą na świecie organizacją terrorystyczną", a jej dochody z wydobycia ropy wyniosły w ubiegłym roku szacunkowo 400-500 mln dolarów.

IS zwiększa wpływy, ale traci terytorium

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez Państwo Islamskie w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii w związku z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - poinformował rzecznik koalicji pod wodzą USA.

W 2014 r. ISIS zajęło jedną trzecią Iraku, w tym największe miasto na północy, Mosul. Od tego czasu, dzięki kontrofensywom irackich i kurdyjskich sił, przy wsparciu dowodzonej przez USA koalicji, oraz dzięki działaniom wspieranych przez Iran szyickich bojówek dżihadyści zostali usunięci z kilku miast, w tym Tikritu, na północ od Bagdadu i z Ramadi, na zachód od stolicy.

W Syrii IS walczy z armią prezydenta Baszara al-Asada i rebeliantami sprzeciwiającymi się jego rządom. Cele bojowników ISIS są bombardowane przez dowodzoną przez USA koalicję i przez rosyjskie lotnictwo, które wspiera syryjski rząd.

Należy jednak podkreślić, że w czasie, gdy Państwo Islamskie doznawało bolesnych porażek w swym mateczniku, jego wpływy rosły w innych częściach świata. Pentagon już ma plan, jak walczyć z rozsianymi po różnych zakątkach globu filiami dżihadystów

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także