Trwa ładowanie...

ONZ: Ban Ki Mun zaprosił Iran na rozmowy dotyczące Syrii

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował w niedzielę, że zaprosił Iran na wstępne rozmowy dotyczące Syrii, odbywające się w środę w Montreux w Szwajcarii przed konferencją pokojową w Genewie.

Share
ONZ: Ban Ki Mun zaprosił Iran na rozmowy dotyczące Syrii
Źródło: PAP/EPA, Fot: UPPA
d23rsfu

Irańczycy potwierdzili przyjazd. Wcześniej zobowiązali się odegrać "pozytywną i konstruktywną rolę", jeśli otrzymają zaproszenie.

Po wstępnych rozmowach w Montreux, dwa dni później rozpoczną się właściwe negocjacje w Genewie. Wcześniej swój udział potwierdziły władze Syrii i syryjska opozycja.

d23rsfu

Jednak po zaproszeniu Iranu syryjska opozycja oświadczyła, że nie przybędzie do Szwajcarii, jeśli Ban Ki Mun nie wycofa swej propozycji złożonej władzom w Teheranie, głównemu sojusznikowi syryjskiego reżimu Baszara el-Asada.

"Koalicja Syryjska ogłasza, że wycofuje się z udziału z Genewy 2, dopóki Ban Ki Mun nie odwoła zaproszenia Iranu" - podał na Twitterze rzecznik organizacji, Luaj Safi.

Sekretarz generalny tłumaczył, że Iran musi być częścią rozwiązania kryzysu syryjskiego. - Wyrażę się jasno; Montreux nie jest miejscem negocjacji. Partie syryjskie rozpoczną ten proces w Genewie 24 stycznia - dodał.

Trwający od trzech lat konflikt w Syrii pochłonął życie ponad 100 tys. ludzi. Szacuje się, że dodatkowo około 2 mln osób musiały opuścić kraj i 6,5 mln zmuszonych było do zmiany miejsca pobytu w kraju.

d23rsfu

Podziel się opinią

Share
d23rsfu
d23rsfu
Więcej tematów