Trwa ładowanie...

"Oni się po prostu nienawidzą". Kulisy wojny w Zjednoczonej Prawicy

Spór o reformę szkolnictwa wyższego przybiera na sile. "Ryszard Terlecki nie znosi Jarosława Gowina i z wzajemnością" - zdradzają w nieoficjalnych rozmowach działacze PiS. Co zrobi Jarosław Kaczyński?

Share
"Oni się po prostu nienawidzą". Kulisy wojny w Zjednoczonej Prawicy
Źródło: East News, Fot: Stanisław Kowalczuk
d4hr7yu

O napiętej sytuacji w obozie rządzącym pisaliśmy w WP w poniedziałek. Przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki nieoczekiwanie mocno skrytykował ustawę w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". "Nie ma zgody na tę ustawę. Są w tym projekcie elementy, które uważam za nie do przyjęcia" - stwierdził.

Odpowiedź Gowina była błyskawiczna. "Czyżby ktoś chciał rozbić Zjednoczoną Prawicę nieprzemyślanymi wypowiedziami?" - pytał na Twitterze.

d4hr7yu

"Potrafi powiedzieć: idiota"

Okazuje się, że w rzeczywistości sprawa wygląda jeszcze gorzej. Tak przynajmniej wynika z doniesień "Faktu". Jeden z polityków PiS stwierdził w rozmowie z dziennikiem, że Gowin i Terlecki się "po prostu nienawidzą".

"Ryszard nie znosi Gowina i z wzajemnością" - powiedział jeden z działaczy partii. "Gowin potrafi powiedzieć o Terleckim: idiota" - dodał inny.

O co chodzi?

Konstytucja dla Nauki to sztandarowy projekt Jarosława Gowina. Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest opisywana jako ustawa, która ma "zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego".

Skąd bój na noże? Jednym z głównych cełów reformy jest wyeliminowanie starszej kadry prefesorskiej, do której można zaliczyć właśnie Terleckiego.

d4hr7yu

- Dla Gowina reforma szkolnictwa wyższego, nad którą pracuje, to istota jego pracy w resorcie nauki. Dla Terleckiego - to zagrożenie, bo nie może przestać być profesorem dobrze opłacanym przez państwo - wyjaśnia jeden z informatorów "Faktu".

Co na to Jarosław Kaczyński? Na razie "przygląda się sprawie". Poprosił też zaufanego członka władz PiS o to, by wysondował, co dalej należy zrobić z projektem reformy.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Była posłanka PiS zdradza jak Szydło została premierem

d4hr7yu

Podziel się opinią

Share
d4hr7yu
d4hr7yu
Więcej tematów