Trwa ładowanie...
da52w41

"Oni się po prostu nienawidzą". Kulisy wojny w Zjednoczonej Prawicy

Spór o reformę szkolnictwa wyższego przybiera na sile. "Ryszard Terlecki nie znosi Jarosława Gowina i z wzajemnością" - zdradzają w nieoficjalnych rozmowach działacze PiS. Co zrobi Jarosław Kaczyński?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konstytucja dla Nauki to sztandarowy projekt Jarosława Gowina
Konstytucja dla Nauki to sztandarowy projekt Jarosława Gowina (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
da52w41

O napiętej sytuacji w obozie rządzącym pisaliśmy w WP w poniedziałek. Przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki nieoczekiwanie mocno skrytykował ustawę w rozmowie z tygodnikiem "Sieci". "Nie ma zgody na tę ustawę. Są w tym projekcie elementy, które uważam za nie do przyjęcia" - stwierdził.

Odpowiedź Gowina była błyskawiczna. "Czyżby ktoś chciał rozbić Zjednoczoną Prawicę nieprzemyślanymi wypowiedziami?" - pytał na Twitterze.

"Potrafi powiedzieć: idiota"

Okazuje się, że w rzeczywistości sprawa wygląda jeszcze gorzej. Tak przynajmniej wynika z doniesień "Faktu". Jeden z polityków PiS stwierdził w rozmowie z dziennikiem, że Gowin i Terlecki się "po prostu nienawidzą".

da52w41

"Ryszard nie znosi Gowina i z wzajemnością" - powiedział jeden z działaczy partii. "Gowin potrafi powiedzieć o Terleckim: idiota" - dodał inny.

O co chodzi?

Konstytucja dla Nauki to sztandarowy projekt Jarosława Gowina. Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest opisywana jako ustawa, która ma "zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego".

Skąd bój na noże? Jednym z głównych cełów reformy jest wyeliminowanie starszej kadry prefesorskiej, do której można zaliczyć właśnie Terleckiego.

da52w41

- Dla Gowina reforma szkolnictwa wyższego, nad którą pracuje, to istota jego pracy w resorcie nauki. Dla Terleckiego - to zagrożenie, bo nie może przestać być profesorem dobrze opłacanym przez państwo - wyjaśnia jeden z informatorów "Faktu".

Co na to Jarosław Kaczyński? Na razie "przygląda się sprawie". Poprosił też zaufanego członka władz PiS o to, by wysondował, co dalej należy zrobić z projektem reformy.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Była posłanka PiS zdradza jak Szydło została premierem

da52w41

Podziel się opinią

Share

da52w41

da52w41
Więcej tematów