Włodarz TVP - Andrzej Urbański
Andrzej Urbański w rozmowie z "Wprost" w 2010 roku tak opowiadał o swoich planach na przyszłość: "Głównie jestem skupiony na książce o Lechu Kaczyńskim. To jest dla mnie dzisiaj najważniejsze, bo to jest jedna z najważniejszych kwestii w Polsce. Odczarowanie polityka, który w moim przekonaniu, jest fundamentem tego, czym Polska będzie przez najbliższe dziesięciolecie". Z Lechem Kaczyńskim łączyły go zażyłe stosunki, od 2002 do 2005 roku Urbański pełnił obowiązki jego zastępcy na stanowisku prezydenta Warszawy, po wyborach został szefem Kancelarii Kaczyńskiego. Podobno odpowiadał też za kampanię Lecha Kaczyńskiego w 2002 roku. Po publikacji artykułu "Rzeczpospolitej", w którym wskazano, że Urbański pozostawał prezesem i udziałowcem założonej wspólnie z Ryszardem Nawratem (oskarżonym o korupcję działaczem SLD) firmy Kalejdoskop-Nowa Korporacja, szef kancelarii prezydenta podał się do dymisji.
W 2007 roku Urbański został wybrany na prezesa TVP, rok później został zawieszony na tym stanowisku, a w 2009 usunięto go z zarządu Telewizji Polskiej. Od 2007 roku Pozostaje jednak członkiem Kolegium IPN.
W czasie tzw. festiwalu Solidarności był redaktorem opozycyjnego pisma "Wola". Był też naczelnym "Expressu Wieczornego", "Polskiego czasu" i "Życia Warszawy". Andrzej Urbański był posłem I kadencji sejmu, mandat uzyskał z listy Porozumienia Centrum. W 2000 roku został też doradcą premiera Jerzego Buzka ds. polityki informacyjnej.
(ak)
Wykorzystane źródła: PAP, www.wprost24.pl, www.polityka.pl, www.wyborcza.pl