Trwa ładowanie...

Omikron w Europie. WHO mówi o "nadciągającej burzy"

Szef WHO w Europie Hans Kluge nawołuje do rządów, by dołożyły większych starań w celu zaszczepienia obywateli dawką przypominającą szczepionki przeciwko koronawirusowi. Podkreślił, że Omikron może spowodować głęboki paraliż w europejskich systemach opieki zdrowotnej.

Omikron w Europie. WHO mówi o "nadciągającej burzy" Omikron w Europie. WHO mówi o "nadciągającej burzy" Źródło: PAP, fot: Peter Kovalev
d32asu3
d32asu3

- Widzimy, że nadciąga kolejna burza - powiedział we wtorek Hans Kluge. - W ciągu najbliższych tygodni Omikron będzie szybko rozprzestrzeniał się w coraz większej liczbie krajów w Europie, co spowoduje, że i tak już przeciążone systemy opieki zdrowotnej znajdą się na krawędzi - stwierdził.

W jego ocenie jedynym skutecznym sposobem walki z rozprzestrzenianiem się Omikronu są szczepienia. - Dawka przypominająca jest kluczowa dla walki z tą mutacją - podkreślił.

Kluge zaznaczył, że odpowiedzialność za ograniczenie skutków rozprzestrzeniania się Omikronu spoczywa na barkach rządów, które powinny dołożyć wszelkich starań, by nie doprowadzić do załamania w ochronie zdrowia.

d32asu3

Alarm podnoszą również polscy eksperci

Komunikat na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą Omikron, wydał równie zespół ds. COVID-19 działający przy Polskiej Akademii Nauk. Podkreślono w nim, że nie ma ucieczki przed nową mutacją koronawirusa. "Nawet w społeczeństwach o wysokim stopniu zaszczepienia widzimy ostatnio wyjątkowo stromą krzywą wzrostu liczby zakażeń, a modele matematyczne mówią o zbliżającej się fali o niespotykanej wcześniej wysokości. W całej Unii Europejskiej dominacja wariantu Omikron nastąpi do końca lutego 2022 r." - czytamy.

Badacze ostrzegają, że jeśli rząd nie zapanuje nad sytuacją, to paraliż może dotknąć nie tylko system opieki zdrowotnej. "Liczne kwarantanny mogą spowodować paraliż nie tylko systemu ochrony zdrowia, ale także pozostałej infrastruktury krytycznej dla funkcjonowania społeczeństwa: policji, straży pożarnej, służby granicznej, wojska, szkolnictwa, sądów, transportu publicznego, energetyki itd" - wskazują eksperci PAN.

Wiceszefowa PO o Mejzie. Nie przebierała w słowach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32asu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32asu3
Więcej tematów