Izrael szykuje obywateli na czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19
Szef izraelskiego rządu Naftali Bennett poinformował, że po wysłuchaniu ekspertów podjął decyzję o przeprowadzeniu kolejnego etapu szczepień. Personel medyczny, wszyscy Izraelczycy po 60. roku życia oraz osoby z obniżoną odpornością będą mogli przyjąć czwartą dawkę preparatu ochronnego.
Bennett, ogłaszając decyzję rządu, podkreślił, że to "wspaniała informacja, która pomoże Izraelowi przejść przez falę wariantu Omikron, przytłaczającą świat". We wtorek w Izraelu potwierdzono śmierć pierwszej osoby, zakażonej tym wariantem.
- Obywatele Izraela jako pierwsi na świecie otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, będziemy w czołówce także z czwartą dawką - przekazał. - Moje przesłanie brzmi – nie trać czasu, idź się zaszczepić - dodał.
Czwartą dawkę będzie można podawać co najmniej cztery miesiące po trzeciej - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia Izraela.
Omikron w Polsce. Możliwy paraliż
We wtorek zespół naukowy ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk wydał komunikat w sprawie wariantu Omikron. Podkreślili w nim, że szybko rozprzestrzeniająca się mutacja, przy zbyt niskim stopniu wyszczepienia w Polsce, może doprowadzić do głębokiego paraliżu systemu ochrony zdrowia i innych istotnych obszarów życia publicznego.
"Nawet w społeczeństwach o wysokim stopniu zaszczepienia widzimy ostatnio wyjątkowo stromą krzywą wzrostu liczby zakażeń, a modele matematyczne mówią o zbliżającej się fali o niespotykanej wcześniej wysokości. W całej Unii Europejskiej dominacja wariantu Omikron nastąpi do końca lutego 2022 r." - czytamy
Badacze podkreślili, że w świetle dostępnych danych i z uwagi na jedną z najniższych w Europie liczbę lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, Polska może znaleźć się w głębokim kryzysie. "Liczne kwarantanny mogą spowodować paraliż nie tylko systemu ochrony zdrowia, ale także pozostałej infrastruktury krytycznej dla funkcjonowania społeczeństwa: policji, straży pożarnej, służby granicznej, wojska, szkolnictwa, sądów, transportu publicznego, energetyki itd." - wskazują naukowcy PAN.