PolskaOmikron u 3-latki. Są wyniki badań jej rodziców

Omikron u 3‑latki. Są wyniki badań jej rodziców

3-letnia dziewczynka z Warszawy jest drugą osobą w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem Omikron. Przeprowadzono badania jej rodziców. Są już wyniki.

Omikron u 3-latki. Są wyniki badań jej rodziców / Zdj. ilustracyjne
Omikron u 3-latki. Są wyniki badań jej rodziców / Zdj. ilustracyjne
AA/ABACA
Katarzyna Bogdańska

Jak poinformowało w piątek 17 grudnia Ministerstwo Zdrowia, zakażenie wariantem Omikron stwierdzono w Warszawie. To 3-letnia dziewczynka. - Dziewczynka czuje się już dobrze. Objawy chorobowe ustąpiły. Była przetestowana ze względu na nudności i zawroty głowy - przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Podkreślił, że to pierwszy obywatel Polski zakażony Omikronem w naszym kraju. Dodał również w piątek, że rodzice dziecka zdradzali pierwsze objawy zakażenia.

Testy w kierunku COVID-19 przejdą też wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej trzylatki. Cała grupa jest na kwarantannie.

Rodzice dziecka zakażeni

Jak informuje w sobotę RMF FM, wiadomo już, że rodzice dziewczynki mają dodatni wynik testu na COVID-19. Na początku przyszłego tygodnia znane będą wyniki badań, czy zakażeni są wariantem Delta, czy również mutacją Omikron.

Omikron będzie dominował?

Jak wynika z badania londyńskiego uniwersytetu Imperial College, wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.

Naukowcy stwierdzili też, że w przypadku wariantu Omikron ryzyko zainfekowania się po zaszczepieniu jest "znacząco wyższe" niż w przypadku Delty. W badaniu skuteczności szczepionek posłużono się preparatami firm AstraZeneca i Pfizer/BioNTech.

Według różnych szacunków nowy wariant koronawirusa Omikron będzie dominował w Europie najpóźniej do lutego 2022 r., a w USA w ciągu kilku tygodni. W minionych czterech tygodniach to nadal Delta stanowiła 97,9 proc. z 3,17 miliona sekwencji genomowych przesłanych do bazy GISAID.

Źródło: RMF FM/WP/PAP

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)