Olmert wstrzymał plany wycofania Izraela z Zachodniego Brzegu
Premier Izraela Ehud Olmert wstrzymał realizację planów jednostronnego wycofania Izraela z
części terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu; nie ma jednak mowy o
całkowitym przekreśleniu tej inicjatywy - podała izraelska prasa.
Informację potwierdziły następnie cytowane przez agencje koła rządowe. M.in. minister budownictwa Meir Szetrit oświadczył wprost, że sprawa wycofania "została zamrożona".
Jak pisze dziennik "Haarec", Olmert powiedział w ostatnich dniach na posiedzeniu rządu, że sprawa wycofania z Zachodniego Brzegu "przestała być obecnie sprawą priorytetową", a poruszanie jej w obecnie sytuacji "byłoby co najmniej nietaktowne".
Olmert - pisze "Haarec" - mówił członkom swego gabinetu, że nie można przymykać oczu na fakt, że w ostatnich tygodniach "doszło do fundamentalnych zmian sytuacji" i zaistniała potrzeba dostosowanie polityki rządu do tych zmian.
AP pisze, że do niedawna wysokie poparcie społeczeństwa izraelskiego dla takiej inicjatywy, obecnie wyraźnie spadło.
Politycy z partii Olmerta - Kadimy - uważają, że słowa premiera w praktyce oznaczają, że ambitny plan wycofania z Zachodniego Brzegu nie będzie realizowany w dającej się przewidzieć przyszłości.
Plan Olmerta przewiduje przekazanie Autonomii części Zachodniego Brzegu Jordanu. Izrael miałby zatrzymać ziemie, położone po zachodniej stronie tzw. bariery bezpieczeństwa, budowanej na Zachodnim Brzegu, a także arbitralnie wyznaczyć granicę z terytorium palestyńskim.