Trwa ładowanie...
d2qj76w

Olga Tokarczuk przekazała dar dla Muzeum Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk ofiarowała Muzeum Nagrody Nobla swój kalendarz na rok 2018. Goście muzeum będą mogli przeczytać w notesie zapiski polskiej noblistki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk (PAP)
d2qj76w

Notatnik jest otwarty na kartach odpowiadających dniom od 10 do 16 grudnia. Możemy dostrzec notatki Tokarczuk z tamtego okresu. 10 grudnia 2018 r. polska noblistka miała zaplanowane nagranie i podróż pociągiem. Kolejne dni także pełne są zapisków i planów, list zakupów, przypomnień o spotkaniach, a także o prozaicznych obowiązkach: "Wełnę przynieść z piwnicy".

Kalendarz nieprzypadkowo został otwarty właśnie na tych stronach. W grudniu zeszłego roku kapituła anulowała wręczenie Literackiej Nagrody Nobla z powodu skandalu seksualnego, który dotyczył męża jednej z członkiń jury, poetki Katariny Frostenson. Gdyby nie roczna przerwa, pisarka odebrałaby wówczas w Sztokholmie laur, który przypadł jej w udziale rok później. Na kartach kalendarza widzimy zresztą zmiętą kartę pokładową linii lotniczych American Airlines.

Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie otwarto w 2001 roku. Znajdują się tam pamiątki po większości noblistów. Tokarczuk jest pierwszą przedstawicielką Polski, która ma swoją gablotę w muzeum. Kalendarz polskiej pisarki znalazł się obok muszli i grafiki od Petera Handkego, laureata literackiego Nobla za bieżący rok.

d2qj76w

Burmistrz Szczyrku o pogrzebie. "Wysyłam delikatne sygnały do rodziny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qj76w

Podziel się opinią

Share

d2qj76w

d2qj76w
Więcej tematów