W sierpniu niemal ze wszystkich zakątków Polski wyruszają pątnicy w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę, na odbywające się tam 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W poniedziałek wyruszyła po raz 290 Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - jedna z najstarszych polskich pielgrzymek.
To swoiste rekolekcje w drodze. Chodzi o to by znaleźć czas na "zatrzymanie się" i refleksję. Realizujemy to poprzez codzienną Eucharystię, konferencje i dyskusję - powiedział dziennikarzowi * Wirtualnej Polski* ksiądz Czesław Parzyszek, prowincjał Zgromadzenia Księży Pallotynów, uczestniczący w Warszawskiej Pielgrzymce Akademickich Grup 17.
Zdaniem ks. Parzyszka, pielgrzymka jest taką formą religijności, której się nie zapomina. Jeśli ktoś pójdzie raz, to za rok wraca na pątniczą trasę, bo pielgrzymka to wspaniałe przeżycia duchowe, czas budowania wspólnoty oraz poznawania naszej polskiej ziemi - dodaje ks. prowincjał. Według niego, z tej właśnie przyczyny setki tysięcy ludzi rezygnuje z wczasów, aby przeżyć taką właśnie przygodę.(miz)
Posłuchaj: * Rozmowy Wirtualnej Polski*