Trwa ładowanie...
d2shbta

Ojciec Paweł Gużyński wyjechał z Polski. Kilka lat za granicą

Znany z wyrazistych poglądów i reprymend od przełożonych dominikanin ojciec Paweł Gużyński wyjechał z Polski do Holandii. Ma tam przez kilka lat opiekować się młodszymi członkami zakonu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O. Paweł Gużyński w styczniu 2020 r.  w Łodzi
O. Paweł Gużyński w styczniu 2020 r. w Łodzi (Agencja Gazeta, Fot: Marcin Stępień)
d2shbta

Ojciec Gużyński wyjechał do Rotterdamu w czwartek - podaje wyborcza.pl. Wcześniej dominikanin został ukarany za wzywanie do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego pokutą w odosobnieniu, ale o okolicznościach wyjazdu do Holandii nie informowano. Sam o. Paweł Gużyński w rozmowie z portalem "Gazety Wyborczej" wyjaśnił tylko, że będzie wychowawcą siedmiu braci - studentów oraz trzech kandydatów do nowicjatu (wśród nich jest jeden Polak).

Powiedział, że zabiera niewiele rzeczy: komputer, ikony, kilka książek oraz matę i stołeczek do medytacji. Jego pobyt w Holandii potrwać ma co najmniej pięć lat. Dotąd o. Gużyński mieszkał w klasztorze dominikańskim w Łodzi.

Z wiernymi dominikanin pożegnał się 9 lutego.

d2shbta

Zobacz też: Prezydent będzie towarzyszył premierowi w Rosji? Cięta riposta rzecznika Andrzeja Dudy

Przeczytaj też: Ojciec Gużyński dla WP: "Przypomniałem tylko o Ewangelii"

- Wystrzegać się hipokryzji, obłudy, fasadowości, udawania, maskarady, wreszcie nobilitacji prostactwa - mówił podczas ostatniej mszy w Łodzi. - To jest to, co powinniśmy bardzo przepracować w Kościele. Bo ta postawa w postaci pomalowanej na różowo fasady przynosi nam bardzo wiele szkody - dodał dominikanin.

d2shbta

O. Gużyński wyjechał do Holandii. Wcześniej został ukarany

Już latach 80. - przed wstąpieniem do zakonu - działał w ruchu "Wolność i Pokój", więc nie może dziwić jego chęć udziału w debacie publicznej już w "wolnej Polsce". "GW" zwraca uwagę na to, że o. Gużyński głośno wytykał błędy polskiego Kościoła.

Tak było, gdy część hierarchów wychwalała polityków PiS, ale także podczas dyskusji ws. filmu braci Sekielski o pedofilii w Kościele czy o prawach osób LGBT. Po tym, jak o. Gużyński wezwał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego (za słowa o "tęczowej zarazie"), został ukarany przez prowincjał dominikanów trzytygodniową pokutą w ciszy i odosobnieniu.

Przełożony o. Gużyńskiego oświadczył wówczas też, że "wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą".

d2shbta

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2shbta

Podziel się opinią

Share

d2shbta

d2shbta
Więcej tematów