Trwa ładowanie...
dlmv77p

Sprawa ks. Henryka Jankowskiego. Dominikanin Paweł Gużyński krytykuje polski Kościół

Ojciec Paweł Gużyński skrytykował postawę polskich hierarchów w sprawie ks. Henryka Jankowskiego. W jego ocenie biskupi to "udzielni książęta", a ich "niedojrzałość" może przynieść "wielką katastrofę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
o. Paweł Gużyński skomentował również obalenie pomnika prałata Jankowskiego
o. Paweł Gużyński skomentował również obalenie pomnika prałata Jankowskiego (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
dlmv77p

Słowa dominikanina padły na antenie TOK FM. Pytany, dlaczego nie ma stanowiska polskiego Kościoła w sprawie księdza Jankowskiego, którego ofiary oskarżają o nadużycia seksualne wobec nieletnich, odpowiedział: "Kiedy posłuchałem sobie przez te ostatni dni tego wszystko, co się mówiło w Rzymie, to narastała we mnie złość, że o pewnych rzeczach wie się z wyprzedzeniem, a nie ma odwagi cywilnej, by podejmować mądre decyzje".

- Biskupi to udzielni książęta, nie wchodzą sobie w drogę. Jest niestety tak, że niechęć do rozwiązywania spraw w sposób mądry i uczciwy tkwi w biskupach. Obrady rzymskie to pokazały. Jak słuchałem kardynała, który mówił o niszczeniu dokumentów, ukrywaniu świadomie różnych rzeczy, to mnie nie dziwi, że polski biskup zachowuje się podobnie w sprawie księdza Jankowskiego - dodał Gużyński.

- Jeżeli w tym momencie, chociaż to już jest za późno, my nie wskoczymy na ten sam poziom, który ujawnił się w Rzymie podczas tych rozmów, to rzeczywiście grozi nam jakaś katastrofa. Czy ona będzie taka sama jak w Irlandii, to tego nie wiem - podsumował duchowny.

Obalenie pomnika

Dominikanin skomentował również niedawne obalenie pomnika prałata Jankowskiego w Gdańsku. W jego ocenie, nie było to dobrych ruchem. - Nastroje rewolucyjne nigdy nie budziły mojej sympatii. Tak samo ten akt obalenia pomnika - podkreślił dominikanin. Stwierdził, że obalający przyjęli taki sposób widzenia prawa, jaki cechuje rządzących - "że liczy się odczucie ludu, a nie szacunek dla zasad".

dlmv77p

Co po szczycie?

Przypomnijmy, po szczycie na temat walki z pedofilią w Kościele, który trwał od czwartku w Stolicy Apostolskiej, Watykan zapowiedział zaostrzenie walki z pedofilią. Papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, chce też opracowania nowych przepisów na ten temat i vademecum dla biskupów z całego świata.

Zobacz również: Paweł Rabiej o pomniku ks. Henryka Jankowskiego. Stanowcze słowa:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlmv77p

Podziel się opinią

Share
dlmv77p
dlmv77p
Więcej tematów