Trwa ładowanie...

Incydent przy pomniku ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Doszło do szarpaniny

Zamieszanie podczas próby zabrania przez gdańskie służby pomnika ks. Henryka Jankowskiego do magazynu. Przeciwko usunięciu rzeźby protestowali członkowie gdańskiej "Solidarności". Doszło do szarpaniny z funkcjonariuszami policji.

Incydent przy pomniku ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Doszło do szarpaninyŹródło: Forum, fot: Lukasz Dejnarowicz
d49cvru
d49cvru

Przeciwko usunięciu pomnika protestowali członkowie ZRG NSZZ "Solidarność". Związkowcy zablokowali wyjazd samochodu, na który miał być załadowany monument. Chcieli zabrać pomnik, a potem ponownie go postawić.

- To kuriozum, przyjeżdża ekipa i zabiera nieswoją własność - komentował w rozmowie z TVN24 przewodniczący gdańskiej "Solidarności" oraz inicjator budowy pomnika księdza Henryka Jankowskiego Krzysztof Dośla.

Ostatecznie między komitetem a służbami doszło do porozumienia. Po załadowaniu pomnika na samochód pieczę nad nim mają przejąć członkowie komitetu.

Przypomnijmy, pomnik ks. Jankowskiego został w nocy przewrócony przy pomocy lin.. Rzeźbę położono na oponach i okryto komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci. W dłoń włożono dziecięce majtki. Obalenie pomnika nagrał dziennikarz Tomasz Sekielski. Akcję komentował później w rozmowie z WP.

d49cvru

Dośla mówił w czwartek rano na antenie Radia Gdańsk, że przewrócenie pomnika to "efekt kampanii nienawiści". - Jeżeli tylko policja skończy czynności, to będziemy robili wszystko, aby pomnik postawić jak najszybciej - zapowiadał.

Przejmujący manifest

Za znieważenie pomnika zatrzymano trzech mężczyzn. Wiadomo, że to mieszkańcy Warszawy. Oskarżają Henryka Jankowskiego o "podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności oraz wykorzystanie z zimną krwią trudnej sytuacji społecznej młodych ludzi, dziewcząt i chłopców".

W manifeście wysłanym do redakcji OKO.press stwierdzili, że Jankowski odpowiada za "liczne zamachy na godność oraz dyskryminację osób i społeczności, poprzez szerzenie mowy nienawiści, publiczne głoszenie poglądów antysemickich, a także lżenie ludzi o odmiennych poglądach politycznych".

Stanowisko władz miasta

Rzeczniczka p.o. prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz przekazała w czwartek, że "nie ma miejsca dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni publicznej Gdańska" i że "powinien być on usunięty zgodnie z prawem".

d49cvru

W oświadczeniu Dulkiewicz poinformowała też, że na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska, w marcu, ma stanąć wniosek o odebranie ks. Henrykowi Jankowskiemu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska i o zmianę nazwy skweru, na którym stał pomnik duchownego. Wtedy też Rada Miasta ma głosować sprawę usunięcia pomnika.

Ofiary przerwały milczenie

Ks. Henryk Jankowski był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. pedofilii w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł.

O oskarżeniach znów zaczęło być głośno pod koniec 2018 roku. Część ofiar duchownego zabrała głos i opowiedziała o wstrząsających przeżyciach sprzed lat. Pod gdańskim pomnikiem zaczęto organizować protesty.

Zobacz także: Paweł Kukiz zajął stanowisko ws. ponownej lustracji Macierewicza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49cvru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49cvru
Więcej tematów