Trwa ładowanie...
d3bspya

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego obalony. Są pierwsze reakcje

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku został w nocy przewrócony przy pomocy lin. Są już pierwsze komentarze w mediach społecznościowych. Zdania są podzielone. Z jednej strony czytamy, że "w końcu ludzie wzięli sprawy w swoje ręce", z drugiej pada pytanie: czy następne będzie nazwisko Lecha Wałęsy na lotnisku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik księdza Henryka Jankowskiego został rano zasłonięty przez służby
Pomnik księdza Henryka Jankowskiego został rano zasłonięty przez służby (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d3bspya

Postać ks. Jankowskiego budzi kontrowersje, podobnie jest z pomnikiem prałata w Gdańsku. Gdy po doniesieniach o tym, że duchowny molestował nieletenich wybuchly protesty, miasto miało zdecydować o losie monumentu. Trzech mężczyzn postanowiło nie czekać. Przewrócili pomnik, położyli na oponach i okryli go komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci.

Do zdarzenia doszło w nocy. Nagranie na Twitterze udostępnił Tomasz Sekielski. Z samego rana zaczęły pojawiać się komentarze w mediach społecznościowych. Do incydentu odnieśli się zarówno politycy, jak i dziennikarze.

"Po obaleniu pomnika ks. Jankowskiego czas na kolejne"

d3bspya

Joanna Scheuring-Wielgus, która niejednokrotnie pokazywała, że stoi po stronie ofiar księży pedofilii, napisała: "To było obywatelskie nieposłuszeństwo. Ludzie wzięli sprawy w swoje ręce. To powinno być zrobione miesiąc temu, przez radę miasta".

W podobnym tonie wypowiedziała się też dziennikarka Anna Diduszko. "Społeczeństwo obywatelskie ma coraz bardziej dosyć braku reakcji na bezkarność kościelnych pedofilów. Szkoda, że rada miasta nie podjęła miesiąc temu decyzji o usunięciu tego obrażającego ofiary pomnika" - podkreśliła.

Źródło: East News

Dziennikarka Aneta Mościcka stwierdziła, że teraz czas na obalenie pomników Lecha Kaczyńskiego. "Nie dla fałszywych 'bohaterów'" - napisała. Wojciech Czuchnowski udostępnił artykuł o incydencie i zadedykował go "PiS, Kościołowi w Polsce i prawicowej reakcji, która właśnie na naszych oczach się kończy".

d3bspya

"Wandalizm wobec pomnika ks. Jankowskiego"

Dziennikarz WP Marcin Makowski ocenił, że to miasto, właściciel działki czy fundator decydują o pomnikach. - Mamy mechanizmy prawne, których należy się trzymać. Sprawę ks. Jankowskiego należy zbadać, winnych rozliczyć, ale w sposób cywilizowany - podobne akcje przynoszą raczej odwrotny skutek - zaznaczył.

"Następne będzie nazwisko Wałęsy, na lotnisku w Gdańsku?" - zapytała Anna Gańska-Lipińska, kandydatka na radną z list PiS.

d3bspya

Zdecydowanie incydentowi sprzeciwił się Łukasz Warzecha. "Ci, którzy teraz pochwalają wandalizm wobec pomnika ks. Jankowskiego, uprawiają zwyczajny kalizm - identyczny jak druga strona. Byle nasze było na wierzchu. Nie rozumieją konsekwencji" - podkreślił.

Za znieważenie pomnika zatrzymano trzech mężczyzn. Wiadomo, że to mieszkańcy Warszawy.

Zobacz też:

Protest w Gdańsku przed pomnikiem ks. Jankowskiego. "Obraża ofiary"

"Ks. Jankowski płacił za seks. I to dobrze". Kolejna ofiara przerywa milczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bspya

Podziel się opinią

Share

d3bspya

d3bspya
Więcej tematów