Trwa ładowanie...
d1ukwlj

Pomnik ks. Jankowskiego obalony. Zatrzymano trzech mężczyzn z Warszawy

Nowe informacje ws. obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Za znieważenie monumentu zatrzymano trzech mężczyzn. Wiadomo, że to mieszkańcy Warszawy.
Share
Obalony pomnik ks. Henryka Jankowskiego
Obalony pomnik ks. Henryka JankowskiegoŹródło: East News
d1ukwlj

Jak podaje gdańska policja w rozmowie z TVN24, funkcjonariusze mają przesłuchać trzech mężczyzn, którzy przewrócili w nocy ze środy na czwartek przy ulicy Stolarskiej w Gdańsku pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Sprawcy nocnego incydentu zostali doprowadzeni do komisariatu. Pochodzą z Warszawy i okolic. Są w wieku od 40 do 42 lat.

Wstępnie zakwalifikowano obalenie monumentu jako znieważenie pomnika. W myśl przepisów z art. 261 Kodeksu karnego, "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Jednak policja podkreśla, że kwalifikacja czynu może ulec zmianie.

d1ukwlj

"Podły i haniebny gwałt na godności"

Mężczyźni, którzy przewrócili pomnik ks. Jankowskiego, położyli go na oponach i okryli komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci. Na monumencie położono również dziecięcą bieliznę.

Sprawcy wysłali również do redakcji OKO.press manifest, w którym wyjaśniają powody, dla których zdecydowali się na takie postępowanie. Oskarżają duchownego o "podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności oraz wykorzystanie z zimną krwią trudnej sytuacji społecznej młodych ludzi, dziewcząt i chłopców".

Warto zaznaczyć, że całe zdarzenie zostało nagrane. Policja zabezpieczyła kamerę, a ekipa filmowa, która zarejestrowała nocną akcję będzie wzywana do składania zeznań w charakterze świadków. Wideo opublikował w sieci dziennikarz Tomasz Sekielski, który pracuje nad materiałem o pedofilii w Kościele.

Źródło: East News

Poważne zarzuty pod adresem księdza

Ks. Henryk Jankowski był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. pedofilii w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł.

d1ukwlj

Wszystko zaczęło się od reportażu Bożeny Aksamit w "Dużym Formacie". Ofiary po latach przerwały milczenie na temat skłonności ks. Jankowskiego Reporterka ujawniła historię kobiety, która jako dziewczynka była molestowana przez duchownego. Jej koleżanka z podwórka miała popełnić przez niego samobójstwo. Ksiądz miał też molestować chłopców.

Przypomnijmy, że po publikacji reportażu o ks. Jankowskim w "Dużym Formacie", między innymi posłanka Joanna Scheuring-Wielgus apelowała o usunięcie pomnika. Co więcej, w Gdańsku odbyły się liczne manifestacje przeciwników monumentu. Na pomnik zawieszano kartki z napisem "pedofil" i dziecięce buty, oblano go również czerwoną farbą

Zobacz także: Wiosnę już widać. Kwitną przebiśniegi i ranniki zimowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d1ukwlj

Podziel się opinią

Share
d1ukwlj
d1ukwlj
Więcej tematów