Ograniczenia praw obywateli. Opublikowano projekt ustawy o mobilizacji w Ukrainie
25 grudnia, w dniu, w którym Ukraińcy po raz pierwszy obchodzili Boże Narodzenie w nowej dacie, na stronie Rady Najwyższej Ukrainy opublikowano projekt ustawy o mobilizacji. 72-stronnicowy dokument przewiduje m.in. ograniczenia praw obywateli, którzy nie będą chcieli stawić się przed komisją wojskową.
26.12.2023 01:53
Gdy projekt został opublikowany, strona internetowa Rady Najwyższej Ukrainy przestała działać. Powodem miało być przeciążenie serwerów.
Rada Najwyższa Ukrainy ma rozpatrzyć nowe zasady mobilizacji i służby wojskowej 10 stycznia. To deputowani nadadzą ustawie ostateczny kształt, która później trafi na biurko prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obecny projekt przygotowały grupy robocze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Główne założenia ustawy to usprawnienie procedury rejestracji wojskowej poborowych; miana wieku poboru z 27 na 25 lat; wprowadzenie podstawowego szkolenia wojskowego dla obywateli Ukrainy trwającego do 3 miesięcy dla wszystkich obywateli w wieku 18–25 lat we wszystkich placówkach oświatowych, a także ustanowienie ograniczeń praw obywateli Ukrainy uchylających się od rejestracji wojskowej i służby wojskowej.
To właśnie punkt dotyczący kar wywołał w kraju największe poruszenie.
Projekt w znaczny sposób ogranicza prawa obywatelskie za niestawienie się przed komisją wojskową.
Wśród sankcji znalazł się:
• zakaz wyjazdów za granicę;
• zakaz obrotu majątkiem ruchomym i nieruchomym;
• ograniczenia w prawie prowadzenia pojazdu i uzyskiwaniu prawa jazdy;
• ograniczenie prawa do rozporządzania środkami pieniężnymi i innymi kosztownościami;
• odmowa podpisania umów kredytowych;
• wstrzymanie świadczeń i usług od państwa.
Mężczyznom w wieku poborowym przebywającym za granicą paszporty będą wydawane tylko wtedy, gdy będą posiadać wojskowe dokumenty rejestracyjne. Dotyczy to zarówno paszportów krajowych, jak i zagranicznych.
Oznacza to pozbawienie usług konsularnych. Obywatele Ukrainy przebywający za granicą nie będą mogli wyrobić nowego paszportu, co będzie jednoznaczne, z tym że po utracie ważności dokumentu będą przebywać na terenie danego kraju nielegalnie.
Projekt ustawy o mobilizacji przewiduje także, że wszystkie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową będą zobowiązane jeszcze raz przejść badania lekarskie.
Obowiązek podania wszystkich danych kontaktowych
Projekt nakłada także obowiązek na osoby będące w ewidencji wojskowej, aby w ciągu 30 dni podały adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail i inne dane dotyczące rejestracji wojskowej:
• w przypadku pobytu na terytorium Ukrainy poprzez samodzielny przyjazd do komisariatu wojskowego (TCK);
• w przypadku pobytu za granicą – poprzez przesłanie wiadomości na oficjalny adres e-mail lub na oficjalny numer telefonu wskazany na oficjalnej stronie internetowej TCK.