ycipk-4i0vyy

Oficjalne potwierdzenie: rekordowo mało godzin słonecznych

Według danych opublikowanych przez GUS, we wrześniu liczba godzin słonecznych wyniosła zaledwie 73! To najgorszy wynik od lat. U wielu z nas pojawiają się częstsze wahania nastroju i depresja. - Mijający rok był wyjątkowo nietypowy - przyznaje w rozmowie z WP prof. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wrześniu trzykrotnie mniej słońca niż przed rokiem.
We wrześniu trzykrotnie mniej słońca niż przed rokiem. (East News)
ycipk-4i0vyy

Zgodnie z danymi dostarczonymi do GUS przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, liczba godzin słonecznych we wrześniu tego roku (w Warszawie), była trzykrotnie niższa niż przed rokiem. To ogromna różnica, która odbija się na samopoczuciu większości z nas. Dane z lat 2008-2017 potwierdzają, że co roku liczba dni słonecznych różni się od siebie, ale już dawno nie było tak źle jak teraz.

Rekordowe opady. "Takich wyników nie było od 60 lat"

ycipk-4i0vyy

Z czego wynika tak mała ilość słońca? - Głównie z cyrkulacji atmosfery. Jeżeli chodzi o wrzesień, był to akurat również miesiąc o największej sumie opadów miesięcznych. Np. w Katowicach takich wyników nie było aż od 60 lat. Mijający rok faktycznie był dość ponury i ciemny. W lecie na południu Polski mieliśmy dużą suszę wynikającą z układów wysokiego ciśnienia a od strony północnej pojawiały się niże. Dochodziło tam do wielu gwałtownych burz, w tym powstania jednej z większych komórek burzowych obserwowanych w Polsce, jaka przyniosła poważne zniszczenia na Pomorzu - przypomina prof. Niedźwiedź.

Klimatolog podkreśla, że "większość układów cyklonalnych faktycznie częściej zdarzało się we wrześniu, a potem trwale się utrzymywało". Profesora Niedźwiedzia zapytaliśmy jeszcze, czy jest w stanie przewidzieć ilość słońca w najbliższych miesiącach. - To nie takie proste. W dużym stopniu wynika to z cyrkulacji atmosfery. To, jak się ona ułoży, jest w dużej mierze wynikiem losowości. Najlepszym tego przykładem są gigantyczne opady deszczu w ostatnich dniach w Japonii, czy zachowanie huraganów nawiedzających niedawno Stany Zjednoczone - przyznał.

ZOBACZ WIDEO: Pogodo, czemu robisz to Polakom?

ycipk-4i0vyy

Niedobór witamin

W sieci pojawia się w ostatnim czasie również wiele narzekań internautów, którzy twierdzą, że tegoroczne lato było wyjątkowo zimne. To m.in. wynik rozpieszczenia nas upałami z ubiegłych lat. Szczególnie rekordowy był pod tym względem rok 2015. W sierpniu odnotowano wtedy w Polsce nawet 38 stopni Celsjusza, a do rekordu z lat 20. zabrakło zaledwie dwóch kresek.

Brak słońca w znacznym stopniu wpływa na złe samopoczucie i depresję. Najczęściej objawiają się one jesienią i wynikają z niskiego poziomu witaminy D - zdobywanej dzięki przebywaniu na słońcu. Jak najłatwiej uzupełnić ten niedobór? Najpopularniejszy sposób to oczywiście dostarczanie witaminy D w diecie, poprzez jedzenie ryb i picie tranu. Dla szczęśliwców dysponujących wolnym czasem i odpowiednimi środkami, polecamy też krótki wypad do najbardziej słonecznych miast Europy w Hiszpanii (Barcelona, Sewilla, Alikante, Walencja), Włoszech (Neapol, Florencja) czy Grecji (Ateny).

Polub WP Wiadomości
ycipk-4i0vyy
ycipk-4i0vyy