Odwołanie szefa TVP. Kurski zabiera głos
"Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP" - napisał Jacek Kurski na Twitterze. "Wiem, że przede mną kolejne wyzwania" - dodał.
05.09.2022 | aktual.: 05.09.2022 15:18
Jacek Kurski został nagle odwołany z funkcji prezesa TVP przez Radę Mediów Narodowych. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, wniosek w tej sprawie złożył szef Rady Mediów Narodowych i były poseł PiS Krzysztof Czabański. Na stanowisko prezesa TVP powołano Mateusza Matyszkowicza.
Głos zabrał sam zainteresowany. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP" - napisał Jacek Kurski na Twitterze.
W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej rzecznik PiS Radosław Fogiel. Polityk poinformował na Twitterze, że "już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania".
"Wojna na szczycie". Kulisy sporu ws. Kurskiego z 2020 roku
W marcu 2020 roku Wirtualna Polska ujawniła i opisała w serii tekstów kulisy sporu między prezydentem, liderem PiS i prezesem TVP. Wojna na szczycie rozgrzała obóz rządzący i całą scenę polityczną.
Duda – jak ujawniliśmy – domagał się odwołania przez Radę Mediów Narodowych szefa telewizji publicznej Jacka Kurskiego (tym żądaniom sprzeciwiał się prezes PiS). Prezydent postawił ultimatum: podpisanie ustawy o 1,95 mld zł na media publiczne w zamian za odejście Kurskiego z funkcji prezesa TVP.
Prezes PiS na "ultimatum Dudy" się nie zgodził. Powiedział mu to wprost podczas nerwowej i krótkiej rozmowy we wtorek 3 marca – dobę po naszej pierwszej publikacji. Oczekiwania lidera PiS były jasne: Duda ma podpisać ustawę i już. Prezydent na takie stawianie sprawy się nie zgodził. Kaczyński był wściekły. Kurski w końcu został zmuszony do odejścia przez prezydenta i Radę Mediów Narodowych z funkcji prezesa TVP, a Duda w zamian za to podpisał w piątek 6 marca ustawę dofinansowującą media publiczne.
Jacek Kurski odchodzi z TVP
Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa TVP w styczniu 2016 r. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.
I tak Kurski ponownie został wybrany na szefa Telewizji Polskiej 12 października 2016 r. Kierował nią do marca 2020 r., gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu TVP.
W maju 2020 r. wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a w 24 lipca 2020 r. został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem TVP
Warto przypomnieć słowa Kurskiego z stycznia 2016 roku, gdy zwołał pierwszą konferencję prasową w roli prezesa Telewizji Polskiej: "Telewizja Polska była dla mnie zawsze wielką miłością. Zostawiłem tu kilka najważniejszych lat mojego życia jako pracownik" - mówił Kurski. Podkreślał wówczas, że "rozumie świat mediów, jest gwarantem, że będzie umiał uniezależnić TVP od świata polityki".