Odprawa emerytalna. W jakiej wysokości jest wypłacana i komu przysługuje?

Odprawa emerytalna to powszechne świadczenie, które przysługuje pracownikowi kończącemu karierę zawodową. Seniorzy mogą uzyskać dodatkowe, jednorazowe świadczenie, które według Kodeksu pracy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Pracodawcy mogą jednak podnieść wysokość świadczenia i zapisać to w regulaminie pracy.

Odprawa emerytalna. Komu przysługuje to świadczenie i jaka jest jego wysokość?
Odprawa emerytalna. Komu przysługuje to świadczenie i jaka jest jego wysokość?
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.10.2022 11:33

Emerytura jest wypłacanym co miesiąc świadczeniem pieniężnym. Przysługuje osobom ubezpieczonym po przepracowaniu określonej liczby lat lub po osiągnięciu tzw. wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Pieniądze są wypłacane przez ZUS. Odprawą emerytalną jest z kolei jednorazowe świadczenie, które wypłacane jest pracownikowi w momencie zakończenia jego kariery zawodowej i przejścia na emeryturę.

Odprawa emerytalna. Komu przysługuje?

Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest od ostatniego pracodawcy i może być przyznane tylko osobom, które osiągnęły już wiek emerytalny i nabyły uprawnienia do emerytury. Warunkiem otrzymania świadczenia jest ustanie stosunków pracy z powodu przejścia na emeryturę. Rodzaj umowy nie jest uwzględniony w kryteriach. Oznacza to, że umowa o pracę mogła być zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W rozdziale III a art. 921 Kodeksu pracy wyjaśniono, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna.

Ile wynosi odprawa emerytalna?

W zakładzie pracy może obowiązywać układ zbiorowy lub inny regulamin wewnętrzny, który ustala kwestię wysokości odprawy emerytalnej. Jeśli jednak nie jest to uregulowane w żadnym dokumencie firmy, wtedy obowiązują przepisy ogólne Kodeksu pracy. Według nich odprawa powinna odpowiadać jednomiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika.

Niektóre grupy zawodowe mogą skorzystać z wyższych odpraw emerytalnych. Zaliczają się do nich urzędnicy samorządowi i państwowi. To, jaka będzie wysokość ich odprawy jest uwarunkowana stażem pracy:

  • przy stażu pracy powyżej 10 lat - dwumiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 15 lat - trzymiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 20 lat - sześciomiesięczne wynagrodzenie

Nauczyciele również należą do tzw. grupy uprzywilejowanej i w związku z tym przysługuje im wyższa wysokość odprawy emerytalnej. Przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela regulują wysokość świadczenia, która uwarunkowana jest stażem pracy:

  • przy stażu pracy poniżej 20 lat - odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia
  • przy stażu pracy powyżej 20 lat - odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny. W przepisach zawartych w Kodeksie pracy nie ma dokładnego terminu wypłaty. Zazwyczaj odprawa emerytalna otrzymywana jest w ostatnim dniu pracy przed przejściem na emeryturę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)