Trwa ładowanie...
d124v7k

Odnaleziono plany pacyfikacji strajków w sierpniu 1980 r. "Mapy będące wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej są przerażające"

Tak znalezione w archiwum materiały ocenił dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Pacyfikacji stoczniowców w sierpniu 1980 r. miało dokonać Ludowe Wojsko Polskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dokumenty znajdowały się w archiwum w Toruniu
Dokumenty znajdowały się w archiwum w Toruniu (WP.PL)
d124v7k

O odnalezionych w toruńskim archiwum dokumentach poinformowało w czwartek WBH. Na Twitterze opublikowało zdjęcia dokumentów z teczki nr 14/XX. Jest w nich telegram dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego. "Na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP wstrzymać wyjście i przegrupowanie wojsk, wyznaczonych do ćwiczeń 'Braterstwo Broni - 80'. Przygotowanie wojsk do ćwiczenia kontynuować w rejonie stałej dyslokacji" - pisał gen. dyw. Józef Użycki. Na innym zdjęciu widać mapę z lokalizacjami wojsk.

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz ocenił na Twitterze, że mapy będące wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej są przerażające. Jak powiedział w jednej z rozmów z PAP, Ludowe Wojsko Polskie było jednym z najważniejszych organów bezpieczeństwa państwa i bardzo istotnym elementem systemu represji w PRL.

d124v7k

Jak zauważa portal dzieje.pl, strajkujący w sierpniu 1980 r. robotnicy pamiętali o krwawo stłumionych protestach z grudnia 1970 r. Fala sierpniowych protestów, których liderami byli m.in. Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz i Anna Walentynowicz, doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność"

Zobacz też: Jak wyglądała Polska w latach 80.?

źródło: dzieje.pl

d124v7k

Podziel się opinią

Share
d124v7k
d124v7k
Więcej tematów