Trwa ładowanie...
d1vvw5k

Odłożono inaugurację posiedzenia Loja Dżirgi

Z logistycznych przyczyn do wtorku odłożono planowane na poniedziałek w Kabulu inauguracyjne posiedzenie Wielkiego Zgromadzenia starszyzny afgańskiej - Loja Dżirgi - poinformował rzecznik afgańskiego MSZ.

Share
d1vvw5k

Zdaniem obserwatorów, faktycznym powodem przesunięcia terminu sesji są nieporozumienia między głównymi frakcjami afgańskimi w sprawie roli byłego króla Afganistanu w nowej administracji kraju.

1551 wodzów plemiennych, komendantów partyzanckich, polityków, działaczy, uchodźców, duchownych muzułmańskich, kobiet, profesorów i nomadów ma wybrać w trakcie siedmiodniowych obrad szefa nowych "władz tymczasowych" i ustalić podział kluczowych tek ministerialnych.

Inauguracji kluczowego dla przyszłości kraju posiedzenia Loja Dżirgi ma dokonać były król Afganistanu, 87-letni Zahir Szach, reprezentujący afgańskich Pasztunów.

Na kilka godzin przed planowanym jeszcze w poniedziałek rozpoczęciem Zgromadzenia niespodziewanie jednak wznowiono negocjacje między dominującym w obecnym tymczasowym rządzie Sojuszem Północnym a grupą rojalistów.

d1vvw5k

Miarodajne źródła w Kabulu twierdzą, że pomiędzy dwoma frakcjami istnieją poważne różnice zdań. Dotyczą one przede wszystkim podziału tek w nowym rządzie, który w ciągu najbliższych 18 miesięcy miałby przygotować wybory powszechne w Afganistanie.

Sojusz Północny - twierdzą kabulskie źródła - popiera jednak kandydaturę Pasztuna Hamida Karzaja na stanowisko szefa rządu; rojaliści natomiast uważają, że tylko postawienie na czele państwa byłego monarchy mogłoby gwarantować stabilizację w państwie, przez 23 lata nękanym przez działania wojenne.

Sam Zahir Szach w poniedziałek rano, przed planowanym rozpoczęciem sesji Loja Dżirgi powiedział dziennikarzowi agencji Reutera, że mógłby zaaprobować stanowisko w przyszłym przejściowym rządzie, jeśli za takim rozwiązaniem opowie się większość delegatów.

Z ostatnich doniesień napływających z Kabulu wynika, że Loja Dżirga zbierze się najwcześniej we wtorek.

Wokół miejsca Zgromadzenia - sprowadzonego z Niemiec wielkiego namiotu, który do niedawna służył piwoszom w Monachium - już w niedzielę zastosowano ostre środki bezpieczeństwa w związku z ostrzeżeniami, że islamscy ekstremiści mogą podjąć próbę zakłócenia obrad. (jask)

d1vvw5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvw5k
d1vvw5k
Więcej tematów