Od "tęczowej zarazy" do "ideologii singli". Abp Marek Jędraszewski znowu zaskakuje
- Pełnię życia osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym - przekonywał podczas kazania abp. Marek Jędraszewski. Jednocześnie metropolita krakowski skrytykował "lansowanie ideologii singli, gender i LGBT".
Duchowny w niedzielę koncelebrował mszę świętą w ramach 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej. Abp Marek Jędraszewski podczas kazania nawiązywał do słów apostoła św. Pawła, który mówił, że "nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie".
- Paradoksalnie, co jakiś czas w myśli europejskiej pojawiają się koncepcje takiego życia człowieka, według których powinien on być całkowicie izolowany wobec innych, żyjący własnym tylko życiem, skoncentrowanym na samym sobie - przekonywał metropolita. Według krakowskiego arcybiskupa źródłem takich postaw są nowe ideologie - "singli", "LGBT" oraz "gender".
Abp Marek Jędraszewski. "Związki na zasadzie przelotnej i nietrwałej"
- Nie żyjemy dla siebie i nie umieramy dla siebie, wbrew lansowanym dzisiaj najprzeróżniejszym ideologiom, począwszy od 'ideologii singli', która każe nam żyć właśnie jako te samotne wyspy. Jeżeli akceptuje się jakieś związki z innymi, to na zasadzie przelotności i nietrwałości, bez jakichkolwiek wzajemnych zobowiązań, by móc pewnego pięknego dnia powiedzieć "dziękuję, kończymy, idziemy sobie osobno dalej przez to życie" - dodał Jędraszewski.
Zamykanie szkół przez koronawirusa. Michał Dworczyk odpowiada, co dalej
Podczas kazania arcybiskup przekonywał, że "'ideologie gender i LGBT' mówią nie o człowieku jako kobiecie i mężczyźnie, o ich płciowości związanej tak organicznie z ich życiem biologicznym".
Przeczytaj też: Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę na KUL. "Konfrontuje się z neomarksistowskimi nurtami"
- Twierdzą, że bycie kobietą i mężczyzną to sprawa aktualnej decyzji, którą można za chwilę odwołać, a jednocześnie domagać się, aby ta nasza sprzeczna z biologią i zapisami prawa płeć, by ta decyzja była przez wszystkich uznawana i wszyscy przed nią nabożnie klękali - mówił Jędraszewski.
- To nie ma nic wspólnego z tym wielkim, wspaniałym zamysłem Pana Boga, kiedy powoływał do życia człowieka jako kobietę i mężczyznę, którzy mają żyć dla siebie, którzy mają żyć razem, których miłość ma być płodna - dodał
Abp Marek Jędraszewski. Kim jest kontrowersyjny duchowny?
Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.
Arcybiskup od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.
Duchowny zasłynął m.in. kontrowersyjną wypowiedzią podczas nabożeństwa w intencji ofiar Powstania Warszawskiego. "Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły" - powiedział podczas mszy w Bazylice Mariackiej. Po czym dodał: "nie czerwona, a tęczowa".