Na ten oddział się nie dostaniesz. Od piątku zostaje zamknięty
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, znany również jako WSS nr 4, poinformował, że od najbliższego piątku zawiesza przyjęcia nowych pacjentów do Oddziału Urologii.
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu od najbliższego piątku wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów do Oddziału Urologii – przekazała rzeczniczka tej placówki Iwona Wronka. Powodem podjęcia takiej decyzji jest brak wystarczającej obsady lekarskiej.
W chwili obecnej, na Oddziale Urologii przebywa 6 pacjentów. Szpital zapewnił, że opieka nad nimi będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne. Wronka zwróciła uwagę, że problem braku personelu medycznego jest powszechny i dotyka placówki medyczne na terenie całego kraju.
W Oddziale Urologii bytomskiego szpitala do końca ubiegłego roku pracowało 6 lekarzy, z czego jeden na pół etatu. Jednakże, z początkiem nowego roku, jeden z lekarzy przeszedł na emeryturę, a kolejny poinformował o długotrwałej nieobecności z powodu choroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poważne problemy na torach. PKP pokazało, jak sobie z tym radzi
Brak wystarczającej liczby lekarzy
- Liczba pozostałych lekarzy nie jest wystarczająca, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentów z chorobami urologicznymi. Obsługują oni nie tylko oddział, ale również przyszpitalną poradnię. Zaznaczam, że poradnia będzie funkcjonowała bez zmian - powiedział dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu Wojciech Michalik.
Szpital nie ustaje w poszukiwaniach nowych lekarzy, którzy chcieliby podjąć pracę w tej placówce. - Stawki, jakie oferujemy, są jednymi z większych na rynku. Żeby Oddział Urologii mógł wrócić do funkcjonowania, potrzeba dwóch lekarzy na pełen etat - wyjaśnił dyrektor. Decyzja o zawieszeniu oddziału jeszcze nie została podjęta. Najbliższy Oddział Urologii znajduje się w Tarnowskich Górach - poinformowała Wronka.
Problemy szpitali
WSS nr 4 w Bytomiu to kolejna placówka medyczna w województwie śląskim, która w ostatnich dniach musiała ograniczyć swoje funkcjonowanie. Od 1 stycznia został zlikwidowany Oddział Otolaryngologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Placówka ta boryka się z brakami personelu od ponad roku, co skutkowało brakiem umowy na realizację świadczeń z zakresu otolaryngologii zarówno w oddziale, jak i świadczeń ambulatoryjnych w poradni.
- Po raz kolejny wystąpiliśmy do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o ogłoszenie postępowania konkursowego w zakresie otolaryngologii w warunkach ambulatoryjnych wraz z zakresem skojarzonym - przekazało kierownictwo szpitala.
Czytaj także: