Od dziś mogą mieć nawet heroinę. Najłagodniejsze na świecie prawo narkotykowe weszło w życie
Od wtorku mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej mogą legalnie posiadać przy sobie niewielkie ilości niektórych narkotyków, w tym heroiny i kokainy. To kontrowersyjne prawo ma na celu walkę z uzależnieniem i łatwiejszą drogę pomocy osobom zażywającym narkotyki.
01.02.2023 | aktual.: 01.02.2023 13:16
Kolumbia Brytyjska jest spostrzegana jako najbardziej liberalna prowincja Kanady. Mimo tego nowe prawo narkotykowe wywołuje duże zdziwienie oraz niepokój. Od wczoraj dorośli mają prawo legalnie posiadać przy sobie dwa i pół grama heroiny, fentanylu, kokainy, metamfetaminy czy ecstasy - informuje o tym serwis internetowy Stuff.
"Ostatecznym celem jest ratowanie życia"
Carolyn Bennett, kanadyjska minister ds. uzależnień, zapowiedziała w poniedziałek zbliżającą się reformę jako "monumentalną zmianę w polityce narkotykowej". Projekt rodził się już dużo wcześniej. - Używanie narkotyków jest problemem zdrowia publicznego, a nie kryminalnym (...) Dekryminalizując osoby używające narkotyków, przełamiemy piętno, które powstrzymuje ludzi przed dostępem do ratującego życie wsparcia i usług - apelowała Sheila Malcolmson, poprzedniczka Bennett.
W nowej rzeczywistości narkotykowej policja już nie ściga i nie aresztuje ludzi z niewielką ilością narkotyków. Jej zadaniem jest przekierowanie ich w kierunku usług zdrowotnych i społecznych. Wszystko po to, by obniżyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem. Od 2016 roku ponad jedenaście tysięcy mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej zmarło z powodu narkotyków. Według Bennett nadrzędnym celem nowej ustawy jest "ratowanie życia". Kontrowersyjny eksperyment prawny ma potrwać trzy lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pilotażowy program w Kolumbii Brytyjskiej
Nowa ustawa spotkała się z falą komentarzy, także krytycznych.
Jason Kenney, który niedawno ustąpił ze stanowiska premiera sąsiedniej prowincji Alberta. - To działanie prawdopodobnie spowoduje dramatyczny wzrost używania narkotyków, przemocy, handlu i uzależnień, czyli coś, czym systemy opieki zdrowotnej są już przeciążone - uważa Kenney.
W całym 2022 roku w Kolumbii Brytyjskiej z powodu przedawkowania narkotyków zmarły 2272 osoby. Jest to tylko nieznaczny spadek względem roku poprzedniego gdzie liczba zgonów przekroczyła 2300.