Trwa ładowanie...

Ochroniarze prezesa. Gdy zbliża się poseł opozycji, wokół Kaczyńskiego wyrasta mur

To, że emocje w Sejmie często sięgają zenitu, to nie nowość. Ale od niedawna na sali posiedzeń można zaobserwować coś, co dotychczas się nie zdarzało. Kiedy do Jarosława Kaczyńskiego zbliża się polityk opozycji, wokół szefa PiS wyrasta mur zbudowany z posłów siedzących w pierwszych rzędach.

Share
Ochroniarze prezesa. Gdy zbliża się poseł opozycji, wokół Kaczyńskiego wyrasta murŹródło: Forum, fot: Mateusz Włodarczyk
d1g0d8o

"Momentalnie zaczął się wokół nas tworzyć ludzki mur z ludzi PiS na czele z ministrem Glińskim. Odganiali mnie" - relacjonuje w rozmowie z WP poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. To nie on sam podszedł do szefa partii rządzącej, ale został przez niego przywołany. Mimo tego posłowie PiS siedzący obok prezesa zareagowali tak, jakby zbliżało się zagrożenie i próbowali otoczyć prezesa. Kaczyński mówił im, aby dopuścili Zembaczyńskiego bliżej.

Ochroniarze Kaczyńskiego. Tak prezes PiS jest osłaniany w Sejmie

Im dłużej polityk opozycji stał przy miejscu prezesa, tym więcej posłów PiS się wokół niego zbierało. W pewnym momencie doszło do szarpaniny między Kingą Gajewską z PO a Dominikiem Tarczyńskim z PiS. - Na pewno nie dopuszczę, aby ktokolwiek atakował prezesa - mówił z dumą poseł PiS Dominik Tarczyński.

d1g0d8o

Obstawa

Zwykle w rolę obrońców wcielają się Mariusz Błaszczak, który choć jest ministrem, wciąż trwa przy prezesie w ławach poselskich oraz Ryszard Terlecki, któremy jako szefowi klubu przypadło miejsce po prawicy Kaczyńskiego. Często pojawia się tam też Joachim Brudziński, który jednak czasami musi opuścić prezesa by prowadzić obrady Sejmu.

Podobną scenę mogliśmy zaobserwować także podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu. Wówczas do prezesa chciał podejść poseł PO Michał Szczerba i przekazać mu książkę. Momentalnie z miejsc wstali posłowie Terlecki i Błaszczak, z drugiego rzędu podniósł się i podszedł jeszcze Waldemar Andzel. Szczerba szybko się wycofał, a posłowie usiedli. Podczas wtorkowej debaty o Sądzie Najwyższym utarczka słowna trwała dłużej.

Z ochroną przez Sejm

Od kilku lat Jarosława Kaczyńskiego pilnuje prywatna ochrona opłacana przez PiS. Odkąd marszałkiem Sejmu jest Marek Kuchciński ochroniarz prezesa może też wchodzić w kuluary (gdzie wstępu nie mają nawet dziennikarze). Właściwie niemożliwe jest też spotkanie Kaczyńskiego, który sam idzie przez sejmowy korytarz. Zwykle towarzyszy mu wianuszek posłów PiS.

Jarosław Kaczyński albo jego współpracownicy coraz bardziej obawiają się posłów opozycji. Nie wiadomo tylko, czy są ku temu realne przesłanki, czy też w PiS pojawia się syndrom oblężonej twierdzy.

d1g0d8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g0d8o
Więcej tematów